Reflektujući krovovi najbolji način za hlađenje gradova

Prema novom istraživanju naučnika sa Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL), premazivanje krovova bijelom bojom ili reflektujućim materijalima može biti najdjelotvorniji način za hlađenje gradova poput Londona tokom vrelih ljetnjih dana.

Studija, objavljena u časopisu Geophysical Research Letters, ispitala je efikasnost različitih metoda za upravljanje toplotom u urbanim sredinama, uključujući ,,hladne krovove”, solarne panele na krovovima, zelene krovove, povećanje vegetacije na ulicama i klimatizaciju.

Rezultati istraživanja

Korišćenjem detaljnog kompjuterskog modela, istraživači su simulirali ove metode tokom dva najtoplija dana ljeta 2018. godine u Londonu. Rezultati su pokazali da bi široka primjena hladnih krovova mogla smanjiti spoljašnje temperature u gradu za prosječno 1,2 stepena Celzijusa, dok bi u određenim djelovima grada pad temperature mogao iznositi do dva stepena Celzijusa.

Dr Oskar Bruz (Oscar Brousse), vodeći autor studije sa UCL-a, izjavio je da su testirali više različitih metoda koje bi gradovi poput Londona mogli koristiti za smanjenje zagrijavanja, te da su hladni krovovi pokazali najbolji učinak u smanjenju temperatura tokom ekstremno toplih dana.

Učinci drugih metoda

Druge metode, koje su imale ekološke prednosti, postigle su slabije rezultate. Na primjer, široko rasprostranjeno drveće i solarni paneli na krovovima pružili su prosječno smanjenje temperature od samo 0,3 stepena Celzijusa. Iako su zeleni krovovi korisni za upravljanje vodom i stvaranje staništa za divlje životinje, njihov ukupni efekat hlađenja bio je zanemarljiv.

Nedostaci klimatizacije

Istraživači su ukazali i na potencijalne negativne efekte klimatizacije. Iako hladi unutrašnjost zgrada, klima-uređaj oslobađa toplotu napolje, dodatno zagrijavajući sredinu. Istraživanje je pokazalo da bi široka primjena klimatizacije mogla da poveća spoljašnju temperaturu za prosječno 0,15 stepeni Celzijusa širom Londona, dok bi u gusto naseljenim djelovima grada taj porast mogao biti i do jedan stepen Celzijusa.

Holistički pristup

Naučnici naglašavaju važnost sveobuhvatnog pristupa pri razmatranju različitih metoda hlađenja. Hladni krovovi, reflektuju sunčevu svjetlost i pružaju dvostruku korist – hlade i spoljašnje urbano okruženje i unutrašnjost zgrada.

Zeleni krovovi nisu doveli do visokog stepena hlađenja, ali je istraživanje pokazalo da su tokom najtoplijeg dijela dana mogli da smanje temperature za 0,5 stepena Celzijusa. Ipak, ovaj učinak se potire sa noćnim zadržavanjem toplote zelenih krovova i njenim oslobađanjem nakon zalaska sunca.

Istraživanje je donijelo značajne informacije urbanistima i dizajnerima suočenim sa porastom temperatura. Poređenjem različitih tehnika hlađenja, utvrđeno je da hladni krovovi mogu da smanje zagrijavanje u urbanim sredinama i obezbijede konforniji život stanovništvu.

Izvor: me.ekapija.com

Izvor naslovne fotografije: QQ7/shutterstock.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Reflektujući krovovi najbolji način za hlađenje gradova