Recikliranje u Crnoj Gori još u začetku, uprkos novim zakonima i strategijama

Recikliranje u Crnoj Gori još je u začetku, uprkos novim zakonima i strategijama. Građani kažu da imaju volju za odvojenim prikupljanjem otpada, ali da nemaju uslova. Aktivisti upozoravaju na nedostatak infrastrukture, dok nadležni tvrde da će cilj od 50% recikliranog otpada biti dostignut do 2030.

Jasmina Janković Mišnić iz Direkcije za otpad u Ministarstvu ekologije kaže da je strategija uglavnom fokusirana na donošenje zakonskih i podzakonskih akata.

-Prije svega, mi smo donijeli u aprilu novi zakon o upravljanju otpadom koji je regulisao tu oblast, tj. reciklažu i tim zakonom smo postavili neke standarde i neke procente koje treba da dostignemo do 2030. godine – kaže ona.

S druge strane, aktivista Vuk Iković kaže da se ne može govoriti o reciklaži samo na osnovu zakona i planova.

-Mi smo u zakonu i u planu stavili ono što traži Evropska unija od nas, ali nismo stvorili uslove, znači infrastrukturu i novac da primijenimo tu reciklažu. Moramo da imamo uslove za razdvajanje tog otpada na licu mjesta. S obzirom na to, ti uslovi ne postoje. Nemamo ih ni na ulici, nemamo ih, obično, ni kod preduzeća, još manje u domaćinstvima. Onda je reciklaža na niskom nivou – kaže Iković. 

Poručuje da nadležni moraju da stvore uslove za preduzeća da recikliraju. Takav primjer je fabrika u Danilovgradu, koja od reciklirane plastike pravi mobilijar.

“Do otpada se ne dolazi lako. Zapravo, to deponija Crne Gore prikuplja za nas, ona ga reciklira sama i onda donese do nas u fabriku i mi od toga možemo da napravimo naše ekomobilije”, kaže Danilo Grbović.

Ovaj primjer nam pomaže da shvatimo da otpad nije samo smeće, već i resurs koji čeka da bude iskorišten.

Iković kaže da je tamo gdje postoji reciklaža, ona 2 do 3 odsto.

-Znači, sve ono što bi trebalo da bude sirovina, nama je ustvari ništa drugo nego smeće koje odlažemo na određene kade koje smo jako punoplatili – navodi on. 

Janković-Mišnić poručuje da je ohrabrujuće što uopšte postoji reciklaža i što idemo ka povećanju tog procenta.

-Do 2030. godine mi očekujemo da 50 odsto proizvoda bude reciklirano. Za sada je to do 20 odsto otprilike – navodi ona.

No, u zemlji koja se ponosi svojom prirodom i čija su bogatstva mamac za turiste, dobro bi bilo da najavljene promjene dođu što prije.

Izvor: portal RTCG

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Podgorička Čistoća nabavila 129 novih nadzemnih kontejnera

ECO MNE

Količina plastičnih kesa na gradskoj deponiji smanjena za oko 70 odsto

ECO MNE

Recikliranje u Crnoj Gori još u začetku, uprkos novim zakonima i strategijama