Razvijen AI sistem za monitoring biodiverziteta u području pučinskih vjetroelektrana

Održiva budućnost kao imperativ postavlja paradigmu da tehnologija i zaštita prirode moraju ići ruku pod ruku – naročito kada se radi o projektima razvoja obnovljivih izvora energije. Najnoviji primjer dolazi iz partnerstva dvije kompanije sa sjevera Evrope, koje su udružile stručnost kako bi razvile napredno rješenje za monitoring ptica uz pomoć vještačke inteligencije. Cilj im je da omoguće istovremenu zaštitu biodiverziteta i ubrzanje energetske tranzicije.

Specijalizovana softverska kompanija za geografske podatke Fugro i norveška tehnološka kompanija Spoor potpisale su memorandum o razumijevanju (MoU) radi razvoja rješenja za monitoring ptica pomoću vještačke inteligencije (AI), za potrebe izgradnje vjetroelektrana na moru.

Ovaj inovativni sistem bi trebalo značajno da doprinese nastojanjima u zaštiti populacija ptica, a istovremeno i da olakša razvoj obnovljivih izvora energije, čineći procjene uticaja na životnu sredinu pristupačnijim i bezbjednijim.

Metokenaska bova, Foto: Spoor.ai

Sistem koristi video kamere postavljene na Fugro-ovim SEAWATCH Wind Lidar i drugim metokeanskim bovama za praćenje i bilježenje aktivnosti ptica na lokacijama morskih vjetroelektrana, nudeći pouzdanu alternativu tradicionalnim metodama.
Metokeanske bove prikupljaju podatke o morskim i atmosferskim uslovima – kao što su vjetar, talasi, morske struje i temperatura – što ih čini ključnim alatima za planiranje i sprovođenje obalnih i pučinskih energetskih projekata.

Spoor koristi naprednu tehnologiju kompjuterskog vida i vještačke inteligencije za interpretaciju prikupljenih podataka, omogućavajući brzo i precizno identifikovanje ptičjih vrsta. Ovakav pristup prevazilazi ograničenja tradicionalnog praćenja ptica, koje zavisi od povoljnih vremenskih uslova i skupih istraživanja iz vazduha ili sa plovila.

Da partnerstvo sa Fugro-om predstavlja uzbudljiv iskorak ka jednostavnijem, pametnijem i fleksibilnijem praćenju ptica na moru potvrdio je i potpredsjednik Spoor-a za prodaju partnerskim firmama, Kristijan Skarup Rasmusen.
,,Integracijom Spoor-ovog AI sistema za praćenje ptica u Fugro-ove ‘offshore’ platforme, omogućavamo investitorima pristup kvalitetnim i pouzdanim podacima koji su ključni za ispunjavanje zahtjeva u pogledu biodiverziteta.“ rekao je Rasmusen.

Zahvaljujući kamerama postavljenim na bovama, sistem tokom cijele godine snima visokokvalitetne video zapise, čak i u teškim morskim uslovima. Ova metoda pruža pouzdaniji i isplativiji način za sprovođenje zakonski obaveznih procjena uticaja na životnu sredinu kada su u pitanju vjetroelektrane na moru.

Uspješno testiran na vjetroelektrani Hywind Tampen u Sjevernom moru, ovaj sistem pokazuje kako savremena tehnologija može doprinijeti donošenju boljih odluka u energetskoj tranziciji, bez ugrožavanja životne sredine i biodiverziteta. Inicijativa Fugro-a i Spoor-a predstavlja primjer kako se odgovorno planiranje može temeljiti na nauci i inovacijama – u korist i prirode i čovjeka.

Naslovna fotografija: Global Data

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Dan obnovljivih izvora energije – Snaga prirode kao temelj energetske budućnosti

ECO MNE

Dan planete Zemlje 2025: Vrijeme je za obnovljive izvore energije

ECO MNE

Može li Crna Gora pravedno napustiti ugalj?