Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Prema ranijim najavama HE Kruševo imala bi instalisanu snagu od 82 MW i očekivanu godišnju proizvodnju od 170 GWh

Raspisan tender za geološka istraživanja na lokaciji planiranoj za gradnju HE Kruševo

Elektroprivreda Crne Gore planira izgradnju HE Kruševo, što su iz kompanije više puta i najavljivali. Sada je ova investicija korak bliže realizaciji, pošto je raspisan tender za izradu projekta geoloških istraživanja, izvođenje geoloških istražnih radova i izrade Elaborata o rezultatima geoloških istraživanja za potrebe izrade idejnog projekta.

Za ovaj posao opredijeljeno je 1,37 mil EUR.

Predmet projektnog zadatka je izvođenje detaljnih istražnih radova i izrada geološke tehničke dokumentacije za potrebe realizacije projekta HE Kruševo, a istražni prostor obuhvata površinu od oko 2,5 km2. Podsjetimo, prema ranijim najavama, HE Kruševo imala bi instalisanu snagu od 82 MW i očekivanu godišnju proizvodnju od 170 GWh, a koštala bi 160 mil EUR.

Kako je navedeno u projektnom zadatku, cilj detaljnih inženjersko-geoloških istraživanja je da se obezbijede neophodne geotehničke podloge za projektovanje i izgradnju HE Kruševo. Vrstu, obim i raspored istražnih radova odrediti tako da se:

-maksimalno iskoriste raspoloživi rezultati prethodnih istraživanja;

-odredi geološka građa šire zone akumulacionog prostora, sa posebnim osvrtom na regionalnu tektoniku;

-odrede inženjersko-geološke i hidrogeološke karakteristike terena budućeg akumulacionog prostora, sa posebnim akcentom na stabilnost padina i kosina u uslovima izgradnje, punjenja i eksploatacije akumulacije, kao i na vodoodrživost akumulacionog prostora;

-odrede inženjersko-geološke karakteristike pregradnog mjesta: vrsta stijenskih masa, njihove fizičko-mehaničke karakteristike, površinska raspadnutost i ispucalost, i hidrogeološke karakteristike stijenskih masa, prije svega njihove vodopropusne karakteristike, i to do dubine interakcije konstrukcija-teren, kao i tektonske karakteristike s akcentom na pregradno mjesto;

-procijeni aktivnosti savremenih egzogeodinamičkih procesa u zoni akumulacije i na pregradnom mjestu, kao i procjena njihovog razvoja u periodu izvođenja radova, punjenja akumulacije i nakon formiranja akumulacije;

-odrede seizmološke karakteristike šire zone akumulacionog prostora, sa procjenom mogućnosti pojave indukovane seizmičnosti, s obzirom na položaj seizmogenih raseda;

-izvrši seizmička mikrorejonizacija područja pregradnog mesta brane;

-definišu geotehnički uslovi za izgradnju brane i formiranje akumulacije;

-orijentaciono odrede potencijalne lokacije pozajmišta građevinskog materijala.

– Tehničke uslove izvođenja terenskih istražnih radova i laboratorijskih ispitivanja planirati tako da se obezbijedi primjena savremenih tehnologija istraživanja i ispitivanja – traži se u tenderu.

U dokumenzaciji piše da je HE Kruševo u Strategiji razvoja energetike Crne Gore do 2030. godine, kao i u okviru postupka izrade Nacionalnog klimatskog i energetskog plana identifikovanakao veoma perspektivan i jedan od prioritetnih projekata u oblasti hidroenergetikeza koji je potrebno intenzivirati analize i istražne radove, kao i uraditi studiju izvodljivosti sa ciljem osiguranja dovoljno kvalitetnih podloga za donošenje investicionih odluka za eventualnu gradnju.

– U skladu sa navedenim, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je naručila Studiju iskorišćenja hidroenergetskog potencijala rijeke Pive nizvodno od HE Piva sa izradom softverske platforme za podršku odlučivanju o izboru optimalne varijante, za koju je bio zadužen Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi. Za potrebe izrade Studije izvršena su i detaljna geodetska snimanja šireg prostora buduće akumulacije, kao i preliminarno inženjersko-geološko rekognosciranje terena, čiji su rezultati predstavljaju osnovu za razradu detaljnih geoloških istraživanja u narednim fazama projektovanja – piše u dokumentu.

Kompanija je Studiju usvojila prošle godine. Kako je pojašnjeno, Studija je imala za predmet dvije analizirane varijante lokacije HE odnosno pregradnog mjesta – Donje Kruševo i Gornje Kruševo. Studijom je predložena varijanta HE Gornje Kruševo, koja podrazumjeva realizaciju HE Kruševo na uzvodnoj lokaciji sa pregradnim mjestom i akumulacijom koje se nalazi na teritoriji Crne Gore. U tom smislu je Odbor direktora EPCG u avgustu 2023. godine donio odluku o nastavku izrade projektno tehničke dokumentacije za optimalnu varijantu HE Kruševo.

– U cilju formiranja adekvatnih i zakonom obaveznih podloga za izradu tehničke dokumentacije – idejnog projekta HE Kruševo, potrebno je izraditi projekat detaljnih geoloških istraživanja, izvesti istražne radove prema projektu i izraditi sintezni elaborat o geološkim uslovima izgradnje HE Kruševo. Rezultati ovih istraživanja i predmetna dokumentacija treba da posluže kao podloge za izradu idejnog projekta HE Kruševo – stoji u tenderskoj dokumentaciji.

S obzirom na to da se predmetni teren istraživanja trenutno nalazi u prvoj zoni zaštite Parka prirode Piva, Elektroprivreda je shodno zakonskoj regulativi podnijela inicijativu nadležnim lokalnim i državnim organima zahtjev za Reviziju studije parka prirode Piva s ciljem isključivanja predmetnog terena iz parka prirode.

Izvor: ekapija.com

Izvor naslovne ilustracije: shutterstocks.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Energy Week Western Balkans 2024

ECO MNE

Kod Nikšića će se graditi solarna elektrana Broćanac od 160 MW

ECO MNE

U Danilovgradu će se graditi solarna elektrana od 40 MW