Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Postojeća infrastruktura za upravljanje otpadom i aktuelni projekti u Crnoj Gori

Prošle godine na deponijama u Podgorici i Baru sakupljeno više od 140.000 tona otpada: resurs koji se mora iskoristiti

Otpad u Crnoj Gori je jedan od velikih problema sa kojim se nadležni bore godinama. Prema Izvještaju o sprovođenju Državnog plana upravljanaja otadom u prošloj godini na sanitarnim deponijama u Podgorici i Baru je odloženo 140.766 tona komunalnog otpada.

Državni plan upravljanja otpadom

U skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom, Državni plan upravljanja otpadom je osnovni dokument kojim se određuju dugoročni ciljevi upravljanja otpadom i utvrđuju uslovi za racionalno i održivo upravljanje otpadom u Crnoj Gori.

Ilustracija | Foto: ec.europa.eu

Kako nam je saopšteno iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Državnim planom daje se prikaz postojećeg stanja upravljanja otpadom, sa mjerama koje treba preduzeti da bi se obezbijedili najbolji uslovi za pripremu otpada za ponovnu upotrebu, recikliranje i zbrinjavanje, na način prihvatljiv za zaštitu životne sredine i zdravlje ljudi.

-Prilikom definisanja pomenutog koncepta Državnog plana itekako su uzeti u obzir principi upravljanja otpadom, a posebno primjeri hijerarhije otpada, kojima se obezbjeđuje poštovanje redosljeda prioriteta u upravljanju otpadom i to: sprječavanje, priprema za ponovnu upotrebu, recikliranje i drugi način prerade (upotreba energije) i zbrinjavanje otpada – ističu iz Ministrstva.

Kako su kazali, urađena je Studija izbora lokacije za regionalni centar za obradu otpada u opštini Nikšić (Nikšić, Šavnik, Plužine, Žabljak, Herceg Novi, Kotor, Tivat, Budva). Preko IPA projekta „Podrška pripremi projekata za sektor životne sredine i klimatskih promjena, Crna Gora“ dogovorena je izrada Studije izvodljivosti.

Reciklažni centar u Podgorici | Foto: gradski.me

U skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom svaka opština je u obavezi da donese propis – na koji način se obavlja odvojeno sakupljanje otpada i odvojeno sakupljanje radi obrade. S tim u vezi, u Crnoj Gori je 18 opština donijelo Odluku o selektivnom sakupljanju otpada.

-U skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom imalac otpada je proizvođač otpada ili pravno/fizičko lice/preduzetnik koje posjeduje otpad. Takođe, u skladu sa pomenutim zakonom, otpadom može da upravlja privredno društvo ili preduzetnik koji je upisan u registar sakupljača, prevoznika, trgovaca ili posrednika – navode iz Ministarstva.

Regionalne deponije

U dijelu infrastrukture za oblast upravljanja otpadom izgrađene su: regionalne deponije neopasnog otpada u Podgorici i Baru; reciklažni centri u Podgorici, Herceg Novom, Kotoru i Žabljaku; postrojenje za obradu otpadnih vozila u Podgorici (1) Beranama (1) i Nikšiću (3); transfer stanica u Kotoru (1), Herceg Novom (1), Mojkovcu (1) i Petnjici; reciklažno dvorište sa sortirnicom u Plavu; reciklažna dvorišta u Podgorici (6), Herceg Novom (1), Kotoru (1) i Budvi (1), postrojenja za obradu medicinskog otpada u Beranama (1) i Podgorici (1) i postrojenje za obradu električnog i elektronskog otpada u Baru.

U opštini Kotor otvorena je prva kompostana u Crnoj Gori za rješavanje pitanja upravljanja zelenim otpadom u opštinama Kotor, Tivat, Budva i Herceg Novi. Izgrađena je i treća sanitarna kada na deponiji „Livade“ u Podgorici. U maju 2018. godine završena je izgradnja postrojenja za tretman procjednih voda na deponiji „Livade“ u Podgorici (sredstva obezbijeđena iz kredita Evropske investicione banke) – pojašnjavaju iz Ministarstva. 

Projekti u toku

Kada je u pitanju upravljanje otpadom, na teritoriji Crne Gore aktuelno je nekoliko projekata.

-U toku je izgradnja transfer stanice u opštini Andrijevica, a planirani rok realizacije ovog projekta je kraj 2022. godine. U izgradnji je reciklažno dvorište sa sortirnicom u opštini Berane, radi se na sanaciji privremenog odlagališta komunalnog otpada na lokaciji „Zakršnica“ na teritoriji opštine Mojkovac, sanira se neuređeno odlagalište „Ćafe“ u opštini Bar, formira se reciklažno dvorište sa sortirnicom i transfer stanicom u opštini Pljevlja, reciklažno dvorište u opštini Kolašin, sanira se neuređeno odlagalište „Mislov do“ u Nikšiću. U toku je izgradnja regionalnog centra upravljanja otpadom u opštini Bijelo Polje koji će opsluživati opštine na sjeveru Crne Gore (Bijelo Polje, Berane, Pljevlja, Rožaje, Plav, Andrijevica, Petnjica, Gusinje, Mojkovac, Kolašin i Žabljak). U okviru IPA 2016 Snabdevanje opremom za podršku sprovođenju i monitoringu upravljanja otpadom, u toku je postupak obezbjeđenja opreme (1247 kontejnera i 11 presa) za opštinska komunalna preduzeća u Crnoj Gori – navode iz Ministarstva.

Možura

Kada je riječ o upravljanju otpadom, „Možura“ DOO Bar, ulaže napore kako bi povjereni joj poslovi bili realizovani na što kvalitetniji i bolji način. Planom rada preduzeća, očekuje se izrada nekoliko projekata koji se odnose na poboljšanje tretmana otpada.

Regionalna sanitarna deponija „Možura“ | Foto: možura.me

U toku je izrada Studije izvodljivosti za izgradnju sistema za dobijanje električne energije iz deponijskog gasa. Smatramo da će studija opravdati očekivanja, s obzirom na količine i visok kvalitet deponijskog gasa koje iznose cca 400 m³ na sat, kao i  procenat metana u vrijednostima od 45 do 50 %. Nakon završetka studije koju očekujemo u toku aprila mjeseca, bićemo u prilici da otpočnemo sa realizacijom izgradnje postrojenja. Uspješnom realizacijom ovog projekta, vršili bi proizvodnju električne energije iz otpada, najmanje 20 godina nakon zatvaranja deponije – dodaju iz Ministarstva.

Oni pojašnjavaju da je zauzetost kapaciteta deponije gotovo 70%, te i da je životni vijek rada deponije „Možura“ ograničen na narednih 4 -5 godina, te je otpočeto sa aktivnostima na proširenju kapaciteta deponije. 

-Postoji nekoliko potencijalnih mogućnosti za proširenje. Trenutno smo u fazi razmatranja najbolje i najekonomičnije mogućnosti. Za realizaciju ovog projekta neophodna je izmjena Urbanističkog projekta Možura, povodom čega smo se obratili nadležnom ministarstvu. Na temu realizacije kapaciteta vođeni su razgovori sa WBIF, PPF-om i Evropskom bankom, od kojih očekujemo pomoć pri izradi projektne dokumentacije i finansiranje uz grant za samu realizaciju projekta. Nadležna tijela preduzeća, Skupština društva, kao i Odbor direktora društva dali su saglasnost kako bi ovaj projekat bio realizovan u narednom periodu. Ukupna potrebna finansijska sredstva predviđena Studijom izvodljivosti za ovaj projekat su cca 700.000 €, koje Društvo u ovom trenutku nije u mogućnosti da odvoji za realizaciju. Shodno tome, ulažu se napori kako bi se finansijska sredstva za izgradnju ovog postrojenja obezbijedila iz domaćih i međunarodnih fondova – ističu iz Ministarstva.

Postrojenje za tretman otpadnih voda

Izgradnja postrojenja za tretman otpadnih voda je još jedan od projekata na kom se radilo u proteklim godinama, ali koji još uvijek nije realizovan. 

Trenutno se pitanje otpadnih voda reguliše sistemom recirkulacije, čime se zadovoljavaju ekološke norme, s obzirom da nema ispuštanja u okruženje. Za postrojenje za tretman otpadnih voda na deponiji Možura urađena je studija izvodljivosti i izbor najbolje tehnologije za prečišćavanje procjednih voda sa idejnim rješenjem izabrane tehnologije. Na osnovu sprovedenih detaljnih, višekriterijumskih analiza i uporednih ocjena, predloženo je usvajanje postupka reverzne osmoze (RO) kao najbolje tehnologije za prečišćavanje procjednih voda na ovoj deponiji. Nabavkom mašine – drobilice, u prilici smo da kvaliteno regulišemo pitanje kabastog otpada i otpadnih guma. Kako bismo bili u mogućnosti da radimo ovaj dio posla, neophodne su nam dozvole i saglasnosti Agencije za zaštitu životne sredine. Procedura oko dobijanja saglasnosti dopune integrisane dozvole su u toku i očekujemo da ih dobijemo u narednom periodu. Preradom kabastog i zelenog otpada dobili bi kompost koji bi koristili kao prekrivni materijal, dok bi preradom otpadnih guma odvajali usitnjenu gumu koju bi plasirali na tržište kao poluproizvod za dalju obradu, a žicu iz gume tretirali kao sekundarnu sirovinu – ističu iz Ministarstva.

M.L. M.M.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Tri gradske firme sakupile 600kg otpadnog papira i predali ga na reciklažu

ECO MNE

Gume lagerovane širom Crne Gore velika prijetnja po životnu sredinu

ECO MNE

Uvoznici i distributeri guma moraće da zbrinjavaju otpad, zabrana i laganih plastičnih kesa