Projekat SmartWB, finansiran od strane Evropske komisije kroz Erasmus+ program, fokusira se na unapređenje klimatski pametnog urbanog razvoja (Climate Smart Urban Development-CSUD) na Zapadnom Balkanu kroz sveobuhvatnu modernizaciju univerzitetskih kurseva i izgradnju kapaciteta nastavnog osoblja.
Olga Ćalasan, građevinski inženjer i saradnica na Građevinskom fakultetu, kaže da ciljajući na Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, projekat teži da uskladi visokoškolske programe ovih zemalja sa standardima Evropske unije (EU), odgovarajući na hitnu potrebu za održivim, zelenim i energetski efikasnim urbanim planiranjem u regionu.
-Kako ove zemlje teže članstvu u EU, ispunjavanje zahtjeva EU u oblasti CSUD je ključno, kako u zakonodavnom, tako i u praktičnom smislu. Ključnu odgovornost u povećanju znanja i stručnosti u zemljama Zapadnog Balkana snose univerziteti. Stoga je u okviru projekta SmartWB izvršena analiza postojećih nastavnih planova i programa vezanih za CSUD u zemljama članicama EU i u tri zemlje Zapadnog Balkana sa ciljem da se identifikuju nedostaci u nastavnim predmetima. Ova aktivnost je bila ulazni podatak za modernizaciju predmeta koji se predaju ili uvođenje onih koji nedostaju – objašnjava ona.
Izvještaj pod nazivom ,,Izveštaj o modernizovanim univerzitetskim kursevima” daje uvid u obim i sadržaj modernizacije univerzitetskih predmeta u nastavnim planovima i programima visokoškolskih ustanova Zapadnog Balkana u oblasti urbanog razvoja.
-Ova modernizacija je zasnovana na detaljnoj analizi potreba tržišta rada i sektora industrije u Albaniji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, njihovim nacionalnim strategijama, kao povezivanju ishoda učenja sa nastavnim planovima i programima i metodama ocjenjivanja u skladu sa principima Bolonjske deklaracije Evropske unije (EU). Proces je uključivao ažuriranje sadržaja kurseva sa fokusom na zeleni i energetski efikasan urbani razvoj, kao i obezbjeđivanje da ishodi učenja, nastavni materijali, strategije i metode ocjenjivanja ispunjavaju savremene profesionalne zahtjeve. Interdisciplinarni pristup bio je ključna komponenta, angažujući stručnjake iz različitih oblasti — građevinarstva, hidrologije, pejzažne arhitekture i ekonomije. Ova sveobuhvatna reforma ima za cilj da bolje pripremi studente da doprinesu održivom urbanom razvoju na Zapadnom Balkanu, što je od suštinskog značaja za buduću integraciju u EU – pojašnjava Ćalasan.
Drugi korak ka modernizaciji, kako navodi, predstavlja jačanje i izgradnja kapaciteta nastavnog osoblja koje će realizovati pomenute modernizovane kurseve.
-U okviru projekta organizovan je niz od šest tematskih trening sesija u periodu između maja 2023. i aprila 2024. godine, sa učešćem od oko 120 učesnika, od kojih su 96 bili iz partnerskih institucija Zapadnog Balkana. Trening sesije su bile osmišljene na način kako bi se nastavnici osposobili sa praktičnim vještinama i najnovijim znanjima iz oblasti klimatski pametnog urbanog razvoja, pripremajući ih da efikasno predaju modernizovane kurseve. Treninzi su obuhvatili širok spektar tema i pružili učesnicima alate da u svoje učionice integrišu nove, napredne koncepte – dodaje naša sagovornica.
Kako je kazala, izgradnjom nastavnih kapaciteta, kako paralelno sa modernizacijom kurikuluma, projekat SmartWB stvara održivu osnovu za unapređenje obrazovanja u oblasti klimatski pametnog urbanog razvoja i doprinosi dugoročnim ciljevima održivog urbanog razvoja u regionu.
-Zajedno, ova dostignuća ne samo da jačaju akademske programe, već i doprinose dugoročnim ciljevima regiona u oblasti zaštite životne sredine i urbanog planiranja u skladu sa politikama Evropske Unije – zakčjučuje Ćalasan.
Prir. M.V.