Profit ispred planete: Automobilski giganti godinama varali na reciklaži

Ni najveći svjetski automobilski giganti nisu imuni na praksu skrivanja iza profita, čak i kada je to na štetu životne sredine i prava potrošača. Posljednji slučaj, u kojem su vodeće kompanije učestvovale u višegodišnjem tajnom dogovoru kako bi izbjegle obaveze u vezi sa reciklažom starih vozila, pokazuje dokle su neki spremni da idu zarad finansijske koristi.

Evropska unija (EU) izrekla je kazne u ukupnom iznosu od 458 miliona eura za petnaest proizvođača automobila zbog učešća u nelegalnom sporatumu koji je uticao na reciklažu vozila na kraju životnog vijeka (ELV), prenosi Global Data.

Najveću kaznu dobio je Volkswagen – 127,69 miliona eura, zatim Stellantis (uključujući Opel) – 99,5 miliona, Renault-Nissan – 81,46 miliona, i Ford – 41,46 miliona eura.

EU je takođe kaznila Evropsku asocijaciju proizvođača automobila (European Automobiles Manufacturers’ Association ACEA) sa 500.000 eura zbog učešća u pomenutom sporazumu za reciklažu ELV vozila.

Među ostalim kažnjenim proizvođačima su i BMW, Volvo, Toyota, Suzuki, Mitsubishi, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Mazda i GM.

Mercedes-Benz je oslobođen kazne zahvaljujući prijavi sporazuma u okviru programa za ublažavanje kazni (leniency programme).

Prema navodima EU, više od 15 godina učesnici ‘kartela’ su dogovarali načine reciklaže starih vozila, odlučujući da ne isplaćuju naknade servisima za demontažu i da u promotivnim kampanjama ne otkrivaju informacije o reciklaži.

Ovakvo ponašanje ocijenjeno je kao kršenje EU direktiva koje obavezuju proizvođače da pokrivaju troškove reciklaže i informišu potrošače o mogućnosti reciklaže novih automobila.

Istraga evropskih regulatora za zaštitu konkurencije, koja je trajala od 29. maja 2002. do 4. septembra 2017. godine, pokazala je da je ACEA igrala ključnu ulogu u organizaciji sastanaka i komunikacije među proizvođačima, čime je podsticala rad ‘kartela’.

Dogovori između kompanija bili su usmjereni na izbjegavanje plaćanja servisima za demontažu i ograničavanje znanja potrošača o performansama vozila kada je riječ o reciklaži, kako bi izbjegli pritisak od strane potrošača i konkurencije da poboljšaju praksu reciklaže iznad zakonskog minimuma.

Svi proizvođači automobila priznali su svoje učešće u nelegalnom sporazumu, što im je donijelo smanjenje kazne za 10%.

U saopštenju Stellantisa navedeno je da kompanija prihvata odluku EU i ističe svoju saradnju tokom čitavog procesa istrage.

„Danas smo odlučno reagovali protiv kompanija koje su sarađivale kako bi onemogućile konkurenciju u oblasti reciklaže’’, izjavila je izvršna potpredsjednica EU za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju Tereza Ribera.

“Ovi proizvođači automobila su se više od 15 godina dogovarali da ne plaćaju usluge reciklaže, da ne konkurišu jedni drugima u oglašavanju mogućnosti reciklaže svojih vozila i da ćute o korišćenju recikliranih materijala u svojim novim modelima.”, navela je Ribera.

Prošlog mjeseca objavljeno je da EU planira uvođenje mjera sa ciljem povećanja potražnje za električnim vozilima (EV), kao i obavezu veće upotrebe baterija proizvedenih unutar EU.

Naslovna fotografija: Unsplash, Kevin Butz

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Profit ispred planete: Automobilski giganti godinama varali na reciklaži

ECO MNE

Svjetski dan reciklaže: Podsticaj ka održivoj budućnosti

ECO MNE

Pravilima EU cilj je reciklaža 50 odsto plastične ambalaže do 2030.