Presušivanje djelova vodotoka rijeke Ibar povezano je sa klimatskim uslovima. Na to jasno ukazuju trendovi na našim vodotocima. No, ne možemo uvijek biti sigurni da osim klimatskog činioca nema i nekih drugih prirodnih ili antropogenih uticaja, saopštio je za Ecoportal, hidrolog u penziji, Darko Novaković.
On je pojasnio da se samo izvorište ove rijeke nalazi na koti od oko 1350 metara nad morem(mnm) i da osim prirodnih uslova nema značajnijeg antropogenog uticaja.
-Po informacijama koje imamo promjene šumskog pokrivača u slivu izvorišta nisu takve da bi mogle biti uzrok značajnijih promjena režima vrela Ibra. Posebno treba naglasiti da se izvorište Ibra formira od voda planinskog sliva, a da se isticanje izvorske vode odvija preko više izvora (vrela) koja su visinski raspoređeni između 1350 i 1400 mnm. Dakle, oko 50 metara je visinske razlike između najnižih (kaptiranih) izvora i najviših mjesta isticanja podzemne vode. Takvi prirodni uslovi čine da u zavisnosti od opadanja nivoa podzemnih voda u slivu sukcesivno presušuju izvori, od najvišeg ka onim izvorima na najnižoj koti isticanja, koji su i najveće izdašnosti. Na najnižim izvorima izvorišta Ibra kaptirane su vode za potrebe vodosnabdijevanja Rožaja – pojasnio je on.
Kako je kazao, kaptirani izvori nijesu presušili ovih dana, vodosnabdijevanje je bilo redovno, pa se ne može reći da je presušilo izvorište Ibra.
-Može se konstatovati da je drastično opala izdašnot izvorišne zone rijeke Ibra tokom dugog sušnog perioda, što je uslovilo i pojavu suvog korita na nekim nizvodnim dionicama. U tom smislu veoma je bitno da podatke o ovakvim pojavama saopštavaju oni koji su zaduženi za upravljanje ovim resursom iz lokalne samouprave (vodovod, opštinski sekretarijat zadužen za vode), kako ne bi imali nepotpune informacije u medijima. No, polazeći od ovog događaja, koji možemo klasifikovati kao pojavu ekstremno malih proticaja na izvorištu Ibra, a koji po našim saznanjima nisu više rijetkost, sasvim je jasno da su promjene klimatskih faktora osnovni uzrok sve prisutnijih promjena u režimu izvorskih voda na našim prostorima – pojasnio je Novaković.
Prema njegovim riječima, promjene u režimu i bilansu padavina u slivu kao i nedostatak snijega jasno ukazuju na trend opadanja izdašnosti izvorskih voda i produžetak tzv. malovodnog perioda.
-Bojimo se da se to može značajnije pogoršati u budućnosti, imajući u vidu predviđena scenarija klimatskih promjena, pa se može desiti da nakon dugih malovodnih perioda, te višegodišnjeg deficita padavina i sniježnog pokrivača, presuše i hipsometrijski najniži izvori na izvorištu Ibra, koji ovog puta srećom nisu presušili – zaključio je naš sagovornik.
Početkom septembra mediji su objavili da je rijeka Ibar presušila na nekoliko mjesta, od granice Srbije sa Crnom Gorom, nizvodno 20 kilometara do mjesta Ribariće. U akciji spasavanja vodnog živog svijeta bile su uključene lokalne službe, ribolovačka društva, ribočuvarske službe, kao i sami mještani.
Prir. Milena Vuković