Porast prodaje velikih vozila usporava dekarbonizaciju saobraćaja

U posljednjih nekoliko godina, terenska vozila poznata kao SUV-ovi (Sports Utility Vehicles) postala su sve prisutnija na putevima širom svijeta. Iako su mnogi predviđali da će zbog klimatske krize i sve većih troškova života doći do smanjenja njihove prodaje u korist manjih, ekološki prihvatljivijih modela, stvarnost pokazuje suprotno.

Podaci za 2024. godinu pokazuju da čak 54% svih prodatih automobila pripada SUV segmentu, što je porast od 3% u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 5% u odnosu na 2022, prema podacima kompanije GlobalData, koje prenosi BBC.

Iako se sve češće predstavljaju električni modeli, Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorava da je čak 95% SUV-ova koji trenutno saobraćaju i dalje koristi fosilna goriva.

Zašto su SUV-ovi toliko popularni?

SUV-ovi su lako prepoznatljivi – masivni su, imaju viši klirens i povišeno sjedište vozača, što omogućava bolju preglednost puta. Upravo te karakteristike čine ih privlačnim kupcima, dok proizvođači dodatno podstiču njihovu popularnost kroz snažne marketinške kampanje.

Prema mišljenju stručnjaka, jedan od ključnih razloga za njihov rast je poboljšanje kupovne moći u mnogim brzorastućim ekonomijama. Majk Hejvs, direktor britanskog Društva proizvođača i trgovaca motornim vozilima (Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT)), ističe da sve više potrošača traži višenamjenska vozila koja pružaju praktičnost i udobnost. Osim toga, proizvođači su dodatno motivisani visokim profitnim maržama koje ostvaruju na SUV modelima – mogu ostvariti veću zaradu iako proizvode manji broj vozila.

Dadli Kurtis iz Evropskog savjeta za bezbjednost transporta (European Transport Safety Council) dodaje da je automobilska industrija vješto oblikovala potražnju kroz agresivne reklamne kampanje, predstavljajući SUV-ove kao vozila koja nude više – iako u osnovi služe istoj svrsi kao i manji modeli.

Ekološki izazovi i rastuća zabrinutost

Iako neki proizvođači tvrde da SUV-ovi postaju “zeleniji”, ekološki aktivisti, uključujući Greenpeace, upozoravaju na ozbiljne posljedice njihove masovne proizvodnje. Ova vozila troše više resursa prilikom proizvodnje, a električni modeli zahtijevaju veće baterije, što povećava eksploataciju ključnih minerala i dodatno opterećuje životnu sredinu.

IEA ističe da su SUV-ovi u periodu između 2022. i 2023. godine povećali globalnu potrošnju nafte za 600.000 barela dnevno. Da se posmatraju kao zasebna država, njihova ukupna emisija CO₂ bila bi peta po veličini u svijetu, nadmašujući emisije cijelog Japana. Čak i kada se uporede sa običnim automobilima na fosilna goriva, SUV-ovi u prosjeku troše 20% više goriva zbog svoje veće mase.

Pritisak na dekarbonizaciju saobraćaja je veliki, budući da drumsku mobilnost karakteriše više od 12% ukupnih globalnih emisija ugljen-dioksida. Iako neki proizvođači naglašavaju rast elektrifikacije, podaci pokazuju da to još uvijek nije dovoljno – u 2023. godini, samo 20% prodatih SUV-ova bilo je potpuno električno, dok su plug-in hibridi u prosjeku samo 30% svoje ukupne pređene distance vozili na struju.

Kuda vodi ovaj trend?

Evropa je jedno od tržišta gdje se očekivao brži prelazak na manja električna vozila, ali se desilo suprotno – prodaja SUV-ova nadmašila je prodaju standardnih EV modela. Tako je, na primjer, u 2018. godini prodato 3,27 miliona malih hečbek vozila (benzinskih i električnih zajedno), dok je u 2024. ta brojka pala na 2,13 miliona. Istovremeno, manji SUV modeli bilježe rast prodaje, sa 1,5 miliona u 2018. na gotovo 2,5 miliona u 2024.

Najveći rast SUV tržišta bilježi Kina, gdje je u 2024. prodato 11,6 miliona ovih vozila, dok ih slijede Sjedinjene Američke Države, Indija i Njemačka.

BBC

Međunarodni eksperti upozoravaju da trend masovne kupovine SUV-ova znatno usporava dekarbonizaciju transportnog sektora. IEA u svom izvještaju navodi da su energetske i ekološke koristi koje su ostvarene u drugim segmentima saobraćaja u velikoj mjeri poništene rastom prodaje težih i manje efikasnih automobila.

Slično mišljenje iznio je i Komitet za klimatske promjene britanskog parlamenta u svom izvještaju za 2024, gdje se ističe da povećanje udjela SUV-ova u prodaji vozila predstavlja značajnu prepreku u borbi protiv klimatskih promjena.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

E-MOBILNOST

Budućnost električne mobilnosti zavisi od pametnije proizvodnje baterija

E-MOBILNOST

Porast prodaje velikih vozila usporava dekarbonizaciju saobraćaja

ECO MNE

Publikacija sa preporukama za saobraćajne izazove u Podgorici