Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Regionalnom saradnjom ka energetskoj sigurnosti

Otvaranje novog energetskog koridora za region Jugoistočne Evrope u okviru Južnog gasnog koridora nova razvojna šansa Crne Gore

Otvaranje novog energetskog koridora za region Jugoistočne Evrope u okviru Južnog gasnog koridora, predstavljeno kao nova razvojna šansa Crne Gore, ocijenjeno na devetom ministarskom sastanku Savjeta Južno-gasnog koridora i Prvom ministarskom Savjetu za zelenu energiju, održanom u Bakuu, Azerbejdžan.

Foto: Vlada Crne Gore

U svom obraćanju na ministarskoj sesiji potpredsjednik Ibrahimović je predstavio  potencijale i planove Crne Gore kada je u pitanju energetski sektor, naglašavajući činjenicu da zelena tranzicija jeste nova globalna realnost, koja može osigurati i globalni progres. Kako je istakao, strategijski okvir u Crnoj Gori u oblasti energetike definisan je Energetskom politikom Crne Gore do 2030. godine i Strategijom razvoja energetike Crne Gore do 2030. godine.

“Naše je strateško opredjeljenje da razvoj sektora energetike zasnivamo na principima dekarbonizacije i zelene energetske tranzicije, što znači da Crna Gora planira svoj energetski razvoj kroz povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora, povećanje energetske efikasnosti, modernizaciju energetskog sektora i primjenu novih tehnologija, kao i izgradnju infrastrukturnih objekata za povezivanje sa susjednim energetskim sistemima”, naglasio je Ibrahimović.

Potpredsjednik je podsjetio  prisutne da su ministarstva Crne Gore, Hrvatske, Albanije nadležna za oblast energetike pokrenula su inicijativu za izgradnju Jadransko – jonskog gasovoda potpisivanjem Ministarske deklaracije 25. septembra 2007. godine u Zagrebu. Naknadno je inicijativi pridružena i Federacija Bosne i Hercegovine. 

S obzirom da Crna Gora ima značajne potencijale obnovljivih izvora energije, kao što su hidropotencijal, potencijal vjetra, sunčevo zračenje, naš prioritet je bila i ostaje proizvodnja obnovljive i čiste energije. Zahvaljujući podršci EBRD radimo na pripremi Zakona o obnovljivim izvorima energije, koji treba da stvori pretpostavke i za tržišni mehanizam uključivanja privatnog sektora”, dodao je Ibrahimović.

Projektom Jadransko-jonskog gasovoda planirano je da se gasovodom poveže albanski grad Fiera i hrvatski grad Split, prolazeći pri tome kroz teritorije Crne Gore. Takođe, implementacija ovog projekta, koji predstavlja integralni dio Trans – jadranskog gasovoda, omogućava otvaranje novog energetskog koridora za region Jugoistočne Evrope u okviru Južnog gasnog koridora, sa ciljem uspostavljanja novog pravca snabdijevanja prirodnim gasom sa Bliskog istoka i Kaspijskog regiona. 

Za ovaj projekat je pripremljen Idejni projekat finansiran bespovratnim sredstvima Evropske komisije kroz mehanizam Investicionog okvira za Zapadni Balkan i nedavno je ministarstvo kapitalnih investicija pokrenulo ovo pitanje nakon čega je dobijena saglasnost Vlade za formiranje zajedničkog regionalnog preduzeća, sa sjedištem u Splitu, koje će upravljati ovim projektom.

Prir. N.B.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Električna energija – istorijska šansa za Zapadni Balkan

ECO MNE

Konkretni projekti i podsticajna zakonska regulativa – ključ uspješne tranzicije

ECO MNE

EPCG i EBRD:  U fokusu ubrzanje zelene tranzicije