U energetici fokus mora biti na OIE, naročito na solarnoj energiji, jer je jasno da u ovom regionu postoji ogromni solarni potencijal koji se mora iskoristiti, a istovremeno predstavlja razlog zbog koga se ne moramo oslanjati na gas, kazao je Ivan Bulatović, izvršni direktor EPCG na konferenciji Energy Week Western Balkans koja je održana od 9. do 10. oktobra u Budvi.
On je kazao da ostaje otvoreno pitanje kako da energiju proizvedenu u termoelektrani zamijenimo nekim drugim izvorom.
-To nije lak posao, jer to nije samo energetsko, već i socijalno pitanje. Tranzicija ka zelenoj energiji je nezaustavljiv, kontinuiran proces, i njegovo adekvatno sprovođenje treba da bude osnovni zadatak svih nas, zaključio je Bulatović.
On se osvrnuo i na vodonik, kao energent. Istakao je da za sada za to ne postoji strategija, te da je to tekući proces, ali da postoji zainteresovanost privatnih kompanija za istraživanje mogućnosti korišćenja vodonika u Crnoj Gori.
Dušan Živković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije, kazao je da je energetska sigurnost tema koja će privlačiti veliku pažnju i u narednom periodu. Kako je istakao, svaka kompanija će u skladu sa svojim resursima tražiti najbolja rješenja i ići putem tranzicije koji je dugotrajan, ali ispravan korak.
-U vremenu kada je energetska sigurnost imperativ, sve države i energetske kompanije traže najbolja rešenja koja će obezbediti energetski suverenitet, uz maksimalno korišćenje postojećih resursa, diversifikaciju izvora i neodložnu tranziciju. S obzirom da Srbija u značajnoj mjeri zavisi od uglja, osim razvoja obnovljivih izvora energije mislimo i na baznu energiju. Važno je sagledati potencijal nuklearne energije. Drugi izazov je balansiranje energije iz OIE. Mi smo usmjereni na razvoj projekata pumpnih elektrana, odnosno Reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 – rekao je Živković.
On je istakao da će do 2026. godine Elektroprivreda Srbije imati revitalizovano 80 odsto hidrokapaciteta, čime će obezbijediti 30 godina njihovog pouzdanog rada.
-Veoma dobra vijest je što izmjene zakona o energetici podrazumevaju ukidanje moratorijuma na nuklearnu energiju, jer nijedna država ne bi smjela da ograničava svoje opcije. Srbija je u vreme bivše Jugoslavije imala nuklearni program i okružena je državama koje imaju nuklearnu energiju – rekao je Živković.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, Petar Đokić, rekao je da ta zemlja aktivno učestvuje u procesu energetske tranzicije i da je kvalitetno investiciono područje u oblasti korištenja izvora zelene energije, što je prepoznato od strane zemalja regiona.
-Republika Srpska do sada je nizom mjera pokazala visok nivo odgovornosti i posvećenosti brojnim rezultatima koji su postignuti po ovom pitanju – Đokić.
Kako je istakao, Republika Srpska ukupnom investicionom politikom daje sigurnost svakom investitoru da može da investira u oblasti energetike u Srpskoj.
-Na ovoj konferenciji se govori o mjerama koje je potrebno preduzimati u narednom periodu u regionu da bi se energetski sistem svake zemlje učinio efikasnim i da bi se ta energetska aktivnost posebno mogla unaprijediti u dijelu povećanja proizvodnje iz zelenih izvora energije i povezivanja na visokonaponsku i distributivnu niskonaponsku mrežu – naveo je Đokić.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska ima rastuću proizvodnju zelene energije na malim postrojenjima koja se povezuju na distributivnu mrežu, kao i u okviru većih postrojenja koja se povezuju na prenosnu mrežu.
Dekan Mašinskog fakulteta u Podgorici, Radoje Vujadinović, kazao je da se na tom fakultetu duži niz godina promovišu elektromobilnost i solarna energija.
-Elektromobilnost je nešto što će u budućnosti povećati potrošnju električne energije u zemlji i to mora biti praćeno energetskom tranzcijom. Važno je da ljudi postanu svjesni činjenice da je EU različitim mjerama već donijela politike koje vode ka zatvaranju termoelektrana. Takođe je neminovno da će taj proces, osim energije sunca i vjetra, pratiti i razvoj hidroenergije – dodao je on.
Nina Pobrić iz Agencija za unapređenje investicija u BiH, kazala je da su u njihovom radu uvijek aktuleni projekti OIE, te i da ih je značajan broj realizovan u prethodnom periodu.
-Agencija ima zadatak da pruža informacije, analize i savjete potencijalnim investitorima o poslovnom i investicijskom okruženju. Mi promovišemo energetske projekte, povezujemo vlasnike projekata sa potencijalnim investitorima, informišemo investitore o zakonskoj legislativi i procedurama, te povezujemo investitore sa relevantnim ministarstvima i institucijama iz sektora energetike. Izdvojila bih projekat solarne elektrane Bileća koja je završena u maju ove godine. Sa procijenjenom vrijednošću investicije od 140 miliona eura i instalisanom snagom od 60 MW, očekuje se prozvodnja 100 GWh električne energije godinje. Važno je istaći da će 95 odsto prihoda od proizvodnje otići upravo gradu Bileći. Izgradnja vjetroparka Ivovik, instalisane snage 84 MW, počela je 2022. godine, dok se početak komercijalnih operacija očekuje 2024. Projekat čija je vrijednost 140 miliona eura bi trebalo da po završetku postane najveći projekat obnovljive energije u Bosni i Hercegovini i jedan je od ključnih projekata zemlje za zeleni rast – zaključila je Pobrić.
Prir. M. Vuković