Održiva rješenja za remedijaciju kontaminiranih područja ključna za zdravlje

Održiva rješenja za remedijaciju kontaminiranih područja od vitalne su važnosti za zdravlje i životnu sredinu, kazao je državni sekretar u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) Zoran Dabetić.

Dabetić, kako je saopšteno iz tog vladinog resora, govorio je na panel diskusiji povodom završnog skupa IPA projekta ,,Evocation and Attraction of Cultural Heritage – Christian Antiquity and Turkish bath for Cultural Tourism” u okviru prekogranične saradnje Berana i Peći, koji je održan u Beranama.

On je istakao značaj regionalne i prekogranične saradnje, navodeći da se posebna važnost ovog projekta ogleda u radovima na arheološkom nalazištu Tumbarice u Beranama i obnovi Turskog kupatila u Peći, koji su esencijalni za podizanje svijesti o njegovanju i očuvanju kulturno-istorijske baštine.

-Kao neko ko dolazi sa sjevera Crne Gore, mogu reći da je stanje u tom dijelu zemlje kompleksno i da zahtijeva sveobuhvatan pristup, ali da sjeverni region ima ogroman potencijal. To je područje prirodnih ljepota, bogate istorije i autentičnog kulturnog nasljeđa. Naša obaveza je da ove resurse valorizujemo, povezujući zaštitu kulturnog blaga s ekonomskim i društvenim napretkom – kazao je Dabetić.

Kulturni turizam, prema njegovim riječima, predstavlja važnu priliku za razvoj, jer donosi ekonomske koristi lokalnim preduzetnicima, zanatlijama, umjetnicima i ugostiteljima.

-Obnova istorijskih spomenika i razvoj etno-turizma podržavaju zapošljavanje i smanjuju migraciju stanovništva prema urbanim centrima – naveo je Dabetić.

On je Dodao da je razvoj kulturnog turizma na sjeveru nije samo ekonomski podsticaj, već i strateški pravac ka zelenoj agendi i održivom razvoju.

-Ministarstvo je posvećeno podršci svim inicijativama koje doprinose tom cilju. Zajedno možemo učiniti sjever prepoznatljivim kulturno-turističkim centrom – naglasio je Dabetić.

Razvoj sjevera, prema njegovim riječima, zahtijeva koordinaciju između lokalnih zajednica, institucija, privrednog sektora i međunarodnih partnera.

-Ministarstvo, u saradnji sa partnerima iz međunarodnih organizacija, pokreće aktivnosti na izradi strateškog dokumenta za razvoj sjevera, koji će predstavljati sveobuhvatan dokument koji definiše dugoročnu viziju i prioritetne ciljeve za ekološki i održivi razvoj sjevernog regiona – precizirao je Dabetić.

On je kazao da Ministarstvo ima vrlo važnu ulogu u razvoju kulturnog turizma države, a naročito kroz neraskidivu povezanost zaštite prirodnih i kulturnih vrijednosti, posebno sjevernog regiona.

-Naše glavne aktivnosti kao Ministarstva obuhvataju pripremu i praćenje propisa, strateško planiranje u oblasti ekologije i održivog razvoja, kao i integralnu zaštitu životne sredine i održivo korišćenje prirodnih resursa, što ujedno doprinosi zaštiti integrisanih elemenata kulturne baštine – naveo je Dabetić.

Ukazujući da je turistički potencijal sjevernog regiona Crne Gore nedovoljno iskorišćen, Dabetić je istakao da je Vlada Crne Gore postavila kao jedan od najvažnijih prioriteta ekonomski i turistički razvoj sjevera.

-Čeka nas puno posla, zato sam i radostan zbog činjenice da će veliki broj projekata iz Kapitalnog budžeta biti realizovan u sjevernom dijelu države. Sjever će dobiti mnogo snažniju i moderniju putnu infrastrukturu, posebno na sjeveroistoku, i smatram da se nesporne nepravde prema ovom dijelu zemlje ispravljaju dobrom dinamikom – zaključio je Dabetić.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Održiva rješenja za remedijaciju kontaminiranih područja ključna za zdravlje