Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Inovacije na polju e-mobilnosti

Nova tehnologija za brže punjenje električnih vozila

Nova tehnologija mogla bi da učini punjenje električnih automobila jednako brzim kao i punjenje rezervoara naftom. Kvantno punjenje skratilo bi vrijeme punjenja električnih vozila sa deset sati na tri minuta.

Bilo da su u pitanju fotonaponski paneli ili neki drugi vid čiste energije, prije ili kasnije, moraćemo se okrenuti proizvodnji energije iz obnovljivih izvora.

Ovo se smatra neizbježnim znajući da su energetske potrebe čovječanstva sve veće, a da su zalihe fosilnih goriva ograničene.

Mnoga istraživanja su sprovedena na temu razvoja alternativnih izvora energije, od kojih većina zaključuje da je električna energija budućnost.

Najupečatljivija promjena u posljednje vrijeme ogleda se u rapidnom rastu broja električnih vozila. Dok su se prije desetak godina jedva mogli vidjeti na putevima, sada se u svijetu godišnje prodaju milioni električnih automobila.

Ilustracija | Foto: louisvillemojo.com

Tržište električnih automobila je jedan od najbrže rastućih sektora industrije i pomoglo je da Elon Musk bude uvršten među najbogatije ljude na svijetu.

Za razliku od tradicionalnih automobila koji dobijaju energiju sagorijevanjem ugljovodoničnih goriva, električna vozila se oslanjaju na baterije za skladištenje svoje energije.

Dugo vremena baterije su imale daleko manju gustinu energije od one koju nude ugljovodonici, što je rezultiralo veoma malim dometom prvih električnih vozila.

Uprkos ogromnim poboljšanjima u tehnologiji proizvodnje baterija, danas se potrošači električnih vozila suočavaju sa još jednom poteškoćom – sporom brzinom punjenja baterije. Trenutno, automobilima je potrebno oko 10 sati da se potpuno napune kod kuće. Čak i najbržim stanicama za punjenje potrebno je od 20-40 minuta da potpuno napune vozila. Ovo uzrokuje dodatne troškove za korisnike.

Kako bi riješili ovaj problem, naučnici su potražili odgovore u misterioznoj oblasti kvantne fizike. Njihova potraga je dovela do otkrića da kvantne tehnologije mogu omogućiti nove mehanizme za brže punjenje baterija.

Ovo je posebno uzbudljivo jer moderne baterije velikog kapaciteta mogu da sadrže veliki broj ćelija. Takvo kolektivno punjenje nije moguće u klasičnim baterijama gdje se ćelije pune paralelno, nezavisno jedna od druge.

Prednost ovog kolektivnog u odnosu na paralelno punjenje može se izmjeriti odnosom koji se naziva – kvantna prednost punjenja.

Dok maksimalna brzina punjenja bilježi linearan rast sa povećanjem brojem ćelija u klasičnim baterijama, studija je pokazala da kvantne baterije mogu postići eksponencijalni rast u brzini punjenja.

Kako bismo ilustrovali ovu tvrdnju, razmotrićemo slučaj tipičnog električnog vozila sa baterijom koja sadrži oko 200 ćelija. Korišćenje ovog kvantnog punjenja dovelo bi do toga da punjenje bude 200 puta brže u odnosu na klasične baterije, što znači da bi vrijeme punjenja kod kuće bilo skraćeno sa 10 sati na oko 3 minuta. Na javnim stanicama za brzo punjenje, vrijeme punjenja bi se smanjilo sa 30 minuta na samo par sekundi.

Naravno, istraživanje kvantnih tehnologija je još uvijek na samom početku, a njima predstoji dug put prije nego što postanu primjenjive u praksi. 

Prir. M.L.

Izvor: www.sciencedaily.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

BEOGRAD: Bez razvoja energetskog sektora nema daljeg privrednog razvoja

ECO MNE

Dodijeljene nagrade najboljima na konkursu za izradu pripreme za čas „Čini dobro, sačuvaj energiju”

ECO MNE

HE Piva obilježila 48 godina rada