Na arktičkom ostrvu Svalbard, norveška vlada je upravo završila najveći projekat obnavljanja divljine u svojoj istoriji.
Sada se polarni medvjedi, irvasi, arktičke lisice i mnoge morske ptice vraćaju u rudarski grad Sveagruvu, gdje su dubine ostrva bile istraživane zbog uglja tokom 100 godina.
Sveagruva je bila industrijska zajednica smještena u udaljenom fjordu, koja je prije nego što je zatvorena imala svoju elektranu, pristan, vodosnabdijevanje i sve ostalo što je bilo potrebno za smeštaj do 300 radnika i vođenje velikih rudarskih operacija.
Storting, norveški parlament, odlučio je 2017. godine da prekine operacije i očisti područje kako bi ga vratio u prirodno stanje. Sve tragove ljudske aktivnosti od početka rudarenja 1910. godine trebalo je ukloniti, izuzev spomenika kulture i objekata prije 1946. godine.
Sada je toliko prazno i netaknuto da nijedan polarni medvjed koji prolazi ne bi mogao zamisliti da su ljudi ikada bili tamo, osim tri crvene kuće koje su pošteđene i označene kao spomenici.
“Ovo je najveće obnavljanje prirode u Norveškoj ikada, i izraz dugoročne i dosljedne norveške politike očuvanja divlje prirode na Svalbardu”, izjavio je ministar za klimu i životnu sredinu Espen Barth Eide.
“Netaknute prirode ima sve manje i manje na svijetu, pa je obnavljanje prirode i ekosistema jedan od najvažnijih ciljeva u novom globalnom sporazumu o prirodi. Čišćenje u Sveagruvi predstavlja važan doprinos tome.”
Prije nego što je počelo obnavljanje prirode, 12 osoba iz NIKU (Norveški institut za istraživanje kulturne baštine) provelo je šest nedjelja skenirajući i fotografišući cijeli grad Sveagruva. Oko 170.000 slika i 6.000 skenova, postali su ogroman digitalni 3D model koji se može iskusiti u obližnjem turističkom centru.
“Na mnoge načine, čišćenje Svee i Lunckefjela bio je projekat koji je uključivao cjelokupno stanovništvo Svalbarda”, rekao je Lars Fause, šef civilnih poslova na Svalbardu. “Impresioniran sam kako su različite kompanije i jedinice sarađivale. To je jedan od ključnih faktora uspjeha zbog kojeg je projekat sproveden tako efikasno i ekonomično.”
Ostrvo Svalbard pokriva 7 nacionalnih parkova i 23 prirodna rezervata, čineći ga po procentima jednim od najbolje očuvanih ekosistema na arktičkim ostrvima, sa pokrivenošću od oko 66%.
Prir. N.B.
Izvor: www.goodnewsnetwork.org
Naslovna fotografija: AFP