Naknada koju će plaćati prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida više od 50 mikrona biće 0,03 eura po komadu, a obračunavaće se na osnovu mjesečnog izvještaja o količini kesa koju je prodavac stavio u promet, odlučeno je na jučeranjoj sjednici Vlade Crne Gore.
Uredba, kako navode u saopštenju, treba da doprinese smanjenju upotrebe plastičnih kesa i unaprijedi postojeće stanje upravljanja otpadom, čime se smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi.
-Sredstva od ove naknade uplaćivaće se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i moći će se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja o štetnosti upotrebe plastičnih kesa za životnu sredinu – piše u saopštenju.
Podsjećamo uredba o nekorišćenju plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu, stupa na snagu 20. oktobra.
Odobrena sanitarna sječa
Na sjednici Vlada je donijela i Odluku o davanju šuma u državnoj svojini na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju u područnim jedinicama Rožaje, Plav, Pljevlja i Berane (sanitarna sječa u 2024. godini).
-Ovom odlukom se daje na korišćenje drvna zapremina koja je bila izložena dejstvu entomoloških činilaca, kao i drugih abiotičkih činilaca, po gazdinskim jedinicama i odjeljenjima u skladu sa izvođačkim projektima. Saglasno važećim propisima, ovu drvnu zapreminu je neophodno što prije sjeći radi sprečavanja daljih štetnih posljedica. Osnov za utvrđivanje početne cijene drveta koje je predmet prodaje u dubećem stanju čine kvalitet doznačene bruto drvne zapremine, otvorenost šumskim komunikacijama i drugi parametri definisani Zakonom o šumama, po prijedlozima stručnih službi područnih jedinica. Prodaja drveta u dubećem stanju (sanitarna sječa) sprovešće se u postupku javnog nadmetanja/aukcijska prodaja/ putem Javnog poziva – navode u saopštenju.
Prir. M.V.