Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Inovacije na polju eksploatacije solarne energije

Najveća evropska plutajuća solarna elektrana izgrađena u Portugalu

Plutajuća solarna elektrana sačinjena od 12.000 solarnih panela biće spremna za proizvodnju električne energije u julu ove godine. Fotonaponski paneli postavljeni su na rezervoaru brane Alkueva, na rijeci Gvadijani u južnom portugalskom regionu Alentežu. Ovo će biti najveći plutajući solarni park u Evropi veličine četiri fudbalska terena.

Elektranu instalisane snage 5 MW je izgradila portugalska elektroprivredna kompanija EDP, a proizvodiće 7,5 GWh električne energije godišnje i napajati oko 1.500 domaćinstava u regionu. Ukupna investicija projekta je 6 miliona eura.

Upotreba ove inovativne tehnologije je u zamahu širom svijeta, a projekat Alkueva je fokusiran na hibridizaciju, odnosno kombinovanje hidro i solarne energije koristeći samo jednu tačku pristupa električnoj mreži. Plutajući solarni park takođe uključuje instalaciju baterijskog sistema za skladištenje energije kapaciteta 2MWh, što je još jedna revolucionarna inovacija.

Plutajuća solarna elektrana dio je plana Portugala da prestane da se oslanja na uvozna fosilna goriva čija je cijena naglo porasla usljed ruske invazije na Ukrajinu. 

Portugal se oslanja na uvoz 10% svog prirodnog gasa iz Rusije zbog čega nastoji da što rapidnije pređe na korištenje obnovljivih izvora energije. Na sreću, ta država je jedan od najbogatijih u Evropi kada su u pitanju solarni resursi.

EDP ima namjeru da pronađe najpogodnija geografska područja za implementaciju ovakvih i sličnih projekata obnovljive energije. EDP naglašava da je korišćenje rezervoara Alkueva predstavlja savršenu priliku s obzirom na to da se izbjegava zauzimanje drugih površina na zemljištu koje mogu biti korisne za poljoprivredu. Takođe, na ovaj način je omogućeno „iskoristi vezu sa postojećom električnom mrežom koju hidroelektrana ne koristi u kontinuitetu“.

Elektrana će proizvoditi 7,5 GWh električne energije godišnje | Foto: portugal.com

Ovaj projekat će takođe učiniti električnu energiju pristupačnijom za potrošače. Direktor EDP grupe zadužen za ovaj projekat rekao je da će cijena struje proizvedene u plutajućoj solarnoj elektrani izositi trećinu one proizvedene u postrojenjima na gas.

Višak energije proizveden tokom sunčanih dana u ovoj plutajućoj solarnoj elektrani može se upotrebiti za pumpanje vode nazad u jezero (reverzibilna hidroelektrana) kako bi se uskladištena energija u akumulaciji iskoristila tokom oblačnih dana ili noću. Ova osobina plutajuću elektranu čini dodatno isplativom.

Projekat plutajućeg solarnog parka deo je EDP-ove strategije „da postane 100% zelen do 2030. godine“.

Kompanija je u aprilu dobila pravo na izgradnju druge plutajuće solarne farme kapaciteta 70 MW (megavata).

Prir. M.L.

Izvor: portugal.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Nova tenderska komisija ocjenjivaće ponude pristigle za gradnju solarne elektrane na Briskoj gori

ECO MNE

U Rožajama će se graditi solarna elektrana od 5MW

ECO MNE

Litijum-jonske baterije glavno rješenje za skladištenje električne energije