Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Projekat će obuhvatati i konstrukciju baterijskog sistema za skladištenje energije

Na Filipinima će se graditi najveća solarna elektrana na svijetu

Najveća solarna elektrana na svijetu, planirane snage 3,5 gigavata, gradi se na Filipinima, ostrvskoj zemlji na jugoistoku Azije. Ovaj poduhvat znatno će doprinijeti smanjenju štetnih emisija.

Kako piše PV Magazine, investicioni odbor Filipina izdao je sertifikat kompaniji Terra Solar Philippines za projekat u fazi izgradnje. Ova sertifikacija ima za cilj da pojednostavi razvoj i ubrza izdavanje dozvola.

Pored postavljanja solarnih panela, projekat obuhvata i konstrukciju baterijskog sistema za skladištenje energije, kapaciteta 4,5 gigavat-časova. Postrojenje će zauzimati površinu od 3.500 hektara u filipinskim provincijama Nueva Ecija i Bulakan, sjeverno od glavnog grada Manile. Investicija se procjenjuje na više od 3,2 milijarde dolara.

Skorašnja akreditacija prati izdavanje sertifikata o energetskom projektu od nacionalne važnosti koji je u julu dodijelio Departman za energetiku, a daje se svakom energetskom projektu u zemlji čija vrijednost premašuje 59 mil USD.

Izgradnja solarne elektrane odvijaće se u dvije faze. Prva faza trebalo bi da počne sa radom u februaru 2026, a druga u istom mjesecu naredne godine.

Ali kako se snaga ovog postrojenja poredi sa aktuelnim rekorderom?

Zaključno sa 2023, najveća solarna elektrana na svijetu nalazi se u pustinji Tar u Indiji, a njena snaga iznosi 2,245 gigavata. Dakle, filipinsko postrojenje biće preko jednog gigavata jače od indijskog.

Prema podacima istraživačkog centra Ember, Filipini su, po završetku prošle godine, raspolagali sa 1,67 gigavata solara. To je duplo manje u odnosu na kapacitete najveće solarne elektrane na svijetu koja bi u narednim godinama trebalo da se izgradi u ovoj zemlji.

Ipak, čak i nezavisno od ovog impresivnog poduhvata, energetska tranzicija na Filipinima hvata zalet: u ovoj godini očekuje se priključenje dva gigavata novih solarnih elektrana čime će se postojeća snaga više nego udvostručiti.

Sa druge strane, zemlja za sada nije zakonski utvrdila rok za dostizanje neto nultih emisija, a ažuriranim Nacionalno utvrđenim doprinosima (NDC) teži se smanjenju emisija gasova koji zagrijavaju atmosferu za 75% u odnosu na uobičajeno poslovanje u periodu od 2020. do 2030.

S obzirom na to da se većina ovih zalaganja oslanja se na međunarodnu pomoć, autori projekta Climate Action Tracker ocjenjuju da bezuslovni cilj Filipina nije ambiciozan. Samim tim, neće dovesti do opipljivog ublažavanja problema klimatskih promjena.

Prir. M.V.

Izvor: ekapija.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Kod Nikšića će se graditi solarna elektrana Broćanac od 160 MW

ECO MNE

U Danilovgradu će se graditi solarna elektrana od 40 MW

ECO POLIS

Njemačka proizvela rekordnu količinu struje iz OIE