MHE ,,Podgor” i ,,Rijeka Crnojevića” nakon rekonstrukcije ponovo priključene na elektroenergetski sistem

Male hidroelektrane, ,,Podgor” i ,,Rijeka Crnojevića” nakon potpune rekonstrukcije ponovo su priključene na elektroenergetski sistem Crne Gore, saopšteno je iz EPCG.

-Rekonstrukcija vrijedna oko 1,6 miliona eura podrazumijevala je kompletnu zamjenu hidromašinske i elektro opreme, instalaciju jake i slabe struje, uređenje enterijera i eksterijera mašinske zgrade te sanaciju dovodnih organa sa sistemom za daljinsko upravljanje i nadzor iz HE ,,Perućica” u čijem sastavu posluju. Ugrađena je oprema poznatih evropskih proizvođača: dvokomorna Gros-flow turbina ,,CINK” iz Češke, samopobudni generator ,,Mareli” iz Italije, transformator ,,Makitel Dooel” iz Sjeverne Makedonije i srednjenaponsko postrojenje ,,Schneider electric” iz Francuske – navodi se u saopštenju.

Rekonstruisana MHE – Foto: ecoportal

Kako dodaju, MHE ,,Podgor” i MHE ,,Rijeka Crnojevića” najstariji su proizvodni objekti u vlasništvu naše kompanije. Prve kilovatsate crnogorskom elektroenergetskom sistemu isporučile su davne 1941. godine. Od 2015. godine do rekonstrukcije nijesu bile u funkciji.

Ponovno puštanje u rad ova dva energetska objekta, koji će sistemu godišnje isporučivati oko 3,5 GWh zelene energije ozvaničio je izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović koji je, tom prilikom, istakao da rekonstrukcija tih objekata svjedoči o odgovornom odnosu Elektroprivrede i prema svom kulturno-istorijskom nasljeđu.

– Najvažnije je da sačuvamo kulturno-istorijsko nasljeđe Elektroprivrede Crne Gore i mislim da to radimo na pravi način i da ćemo nastaviti sa ovakvim trendom, paralelno ulažući u nove proizvodne objekte i veće snage, kazao je izvršni direktor EPCG.

Nivo rekonstrukcije i adaptacije je takav da su elektrane osposobljene da rade bez posade, sa sistemom za daljinsko upravljanje i nadzor iz HE “Perućica”.

Predstavnici firme Vigoris i EPCG – Foto: EPCG

– Procedura njihove adaptacije i rekonstrukcije, počela je 2017. godine, zatim se,  krajem 2018. godine, pristupilo izradi Idejnog projekta, koji je završen u aprilu 2020. godine. Potom je  raspisan javni poziv za izradu i reviziju Glavnog projekta i nabavku i montažu opreme, za što je, početkom 2023. godine, sklopljen Ugovor sa firmom Vigoris iz Podgorice, kaže rukovodilac Podružnice HE Perućica, Radovan Đukanović.

Instalisana snaga MHE “Podgor” je 360 kW, a planirana proizvodnja 1,8 GWh, dok  je  instalisana snaga MHE “Rijeka Crnojevića” 451 kW, a planirana proizvodnja 1,7 GWh čiste, zelene energije.

Inženjer hidrotehnike iz kompanije Vigoris, Saveta Đuričić, kazala je da je rekonstrukcija ovih mini hidroelektrana predstavljala veliki izazov jer su morali modernizovati njihovu tehnologiju uz zadržavanje efikasnosti i dugoročnosti rada.

-Radilo se o objektima starije konstrukcije, što je zahtijevalo prilagođavanje savremenih sistema u postojeću infrastrukturu. Svi radovi su morali biti izvedeni precizno kako bi elektrane postigle optimalnu proizvodnju energije uz minimalan uticaj na okolinu. Rekonstrukcija mini hidroelektrana je kompleksan posao koji podrazumijeva veliku tehničku odgovornost, jer se od njih očekuje pouzdan rad i energetska efikasnost. Istovremeno, završetak projekta i postignuti rezultati donose ogromno zadovoljstvo, posebno kada znamo da smo unaprijedili proizvodnju čiste energije i dali doprinos održivom razvoju zajednice. Očekujemo nastavak uspješne saradnje sa EPCG-om na sličnim projektima i u budućnosti – istakla je ona.

Prir. M.V.

Izvor naslovne fotografije: EPCG

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Zbog rekonstrukcije TE „Pljevlja“, u 2025. godini 80% električne energije biće proizvedeno iz OIE

ECO MNE

MHE ,,Podgor” i ,,Rijeka Crnojevića” nakon rekonstrukcije ponovo priključene na elektroenergetski sistem

ECO MNE

Izgrađene 33 mHe, ukupna instalisana snaga 52,6 MW