Od 6. do 8. septembra 2022. godine, u Crnoj Gori će se održati međunarodni investicioni događaj, Energy Week Western Balkans.
Najveći događaj na temu obnovljivih izvora energije u regionu okupiće donosioce odluka i energetske kompanije iz Albanije, Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Kosova, kao i međunarodne finansijske institucije i velike multinacionalne investitore radi dijaloga koji ima za cilj podsticanje primjene obnovljivih izvora energije, razvoja energetike u regionu i privlačenja stranih direktnih investicija.
Prepoznajući ključnu ulogu energetskog sektora u ekonomskom razvoju regiona, zemlje Zapadnog Balkana su na pravom putu da obezbijede povoljne uslove za razvoj kapaciteta obnovljive energije. Kada je riječ o čistoj energiji i obnovljivim izvorima, potencijal Zapadnog Balkana je mnogo veći nego u većem dijelu Evrope. Štaviše, region ima koristi od postojećih prekograničnih kapaciteta povezivanja. Razvoj velikog broja projekata širom regiona je u najavi.
SOLARNA ENERGIJA
• Dva solarna projekta (100 i 140 MW) dodijeljena su za razvoj obnovljivih izvora energije u Albaniji 2021. godine.
• Vlada Srbije je u pregovorima o potpisivanju ugovora sa kompanijom sa sjedištem u SAD za razvoj projekata solarne energije, kapaciteta 1 GW na lokacijama širom zemlje.
• Jedan od najvećih projekata u Sjevernoj Makedoniji koji je ugovoren u posljednje vrijeme tiče se dvije solarne elektrane (100 MW) u bivšem rudniku uglja TE Oslomej.
• U Crnoj Gori je u punom jeku razvoj projekta PV postrojenja Briska Gora od 262 MW.
• Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske (BiH) saopštilo je da bi uskoro mogli početi radovi na elektrani Trebinje 1 (73 MW) i da su na istom lokalitetu planirana još dva postrojenja kapaciteta po 55 MW.
• Vlada Kosova je 2021. godine potpisala sporazum sa IFC-om za podršku razvoju solarne PV elektrane od 50 MW.
ENERGIJA VJETRA
• Srbija ima u planu razvoj projekata za iskorišćenje energije vjetra kapaciteta preko 2,7 GW; razvoj projekta vjetroparka Vjetrozelena od 300 MW je u zamahu.
• Albanija je objavila svoj prvi tender za kopnene vjetroelektrane.
• Vlada Sjeverne Makedonije dala je zeleno svijetlo njemačkom investitoru za izgradnju vjetroelektrane Virovi snage 415 MW.
• Kineski investitori planiraju početak izgradnje vjetroelektrane Ivonik od 84 MW u Bosni i Hercegovini, dok su predstavnici njemačkih vjetroparkova predstavili prijedloge i projekte za izgradnju budućih vjetroelektrana ukupnog kapaciteta 1,07 GW.
HIDROENERGIJA
• Albanska elektroenergetska korporacija (KESH) potpisala je sporazum za početak ranih radova za HE Skavica kapaciteta 210 MW na rijeci Drini.
• U Srbiji ulaganja u nove velike HE obuhvataju izgradnju pumpnih hidroelektrana Đerdap 3 (2.400 MW) i Bistrica (680 MW).
• U Sjevernoj Makedoniji u prvoj fazi međunarodnog poziva za izgradnju HE Čebren snage 333 MW izabrano je devet ponuđača.
• Kompanije Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Elektroprivreda Srbije (EPS) u pregovorima o zajedničkoj izgradnji HE Komarnica od 155 MW u Crnoj Gori.
Nedjelja energije obuhvata dvodnevnu konferenciju koja se bavi predstavljanjem naprednih tehnologija i privlačenjem investitora za projekte u oblasti hidroenergije, solarne energije i energije vjetra, zajedno sa tehnologijama skladištenja energije i zelenim vodonikom. Nakon konferencije uslijediće tehnička posjeta vjetroparku Krnovo snage 72 megavata (kopno) koji je prvi vjetropark u Crnoj Gori i jedan od najvećih u regionu.
O događaju više na sajtu www.wbenergyweek.com.
Volio bih da prosustvujem seminaru. Svakako bih došao do Budve svojim Solarnim jedrenjakom, vjerujem da bi učesnicima bilo interesantno da vide izbliza taj tehnološki poduhvat.