Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Obnovljivi i izvori energije u Crnoj Gori

Komercijalno puštanje VE Bijela do 2027. za više od 20. 000 domaćinstava

Izvršni direktor Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), Ivan Asanović, i predstavnik kompanije Alcazar Energy, Enrico Casari potpisali su ugovor o izgradnji infrastrukture za priključenje vjetroelektrane Bijela na mrežu, čime se nastavlja era razvoja obnovljivih izvora energije (OIE) u Crnoj Gori. Riječ je o elektrani koja će se graditi u naelju Malinsko u Šavniku, instalisana snaga objekta je 118,8 MW, početak gradnje očekuje se 2025, a priključenje na mrežu 2027. godine. Prema ranijim najavama, investicija je vrijedna 200 mil EUR.

Kako je saopšteno iz CGES-a, ovaj ugovor predstavlja značajan iskorak ka zelenoj tranziciji i postizanju ciljeva održivog razvoja.

– Priključenje ove vjetroelektrane na prenosni sistem je ključan korak ka sigurnijem i efikasnijem energetskom sistemu, čime potvrđujemo našu posvećenost održivoj budućnosti i energetskoj tranziciji – naveli su.

Elektrana će biti priključena na trafostanicu Brezna, koja se nalazi na sjeverozapadu Crne Gore, a komercijalno puštanje u rad elektrane očekuje se u 2027. godini. Prije priključenja potrebno je izvršiti nadogradnju trafostanice sredstvima koje pokriva Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), sa kojom je CGES u prethodnom periodu potpisao ugovor o kreditnom aranžmanu.

– Potpisivanje Ugovora o priključenju na mrežu predstavlja veoma važnu prekretnicu za vjetroelektranu Bijela, koju je u septembru 2023. godine kupio Alcazar Energy, referentna kompanija koja se bavi obnovljivim izvorima energije na tržištima u razvoju, uz partnerstvo sa Simes inženjeringom i Sistemom MNE, prvobitnim nosiocima grinfild projekta, i potvrđuje težnju Alcazar Energy da izgradi najveću platformu za obnovljivu energiju na Zapadnom Balkanu – istakli su.

Projekat, sa planiranim instalisanim kapacitetom od 118,8 MW, udvostručiće instalisane snage vjetra u Crnoj Gori, a procjenjuje se da će otvoriti preko 800 radnih mjesta u građevinarstvu, te kada otpočne sa radom proizvoditi dovoljno čiste energije za napajanje preko 20.700 domaćinstava godišnje, uz izbjegavanje oslobađanja više od 260.000 tona CO2 godišnje.

– Korišćenje vjetroenergije predstavlja ključnu komponentu u smanjenju emisije štetnih gasova i stvaranju čistije energetske budućnosti. Ulaganje u obnovljive izvore, poput vjetroelektrana, ne samo da doprinosi očuvanju životne sredine, već i smanjuje zavisnost od fosilnih goriva, podstiče ekonomiju i otvara nova radna mjesta u sektoru zelene energije – navodi se u saopštenju.

Ovaj projekat naglašava našu stratešku orijentaciju ka modernizaciji i razvoju obnovljivih resursa.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

U Nikšiću će se graditi solarna elektrana Rudine ukupne snage oko 50 MW

ECO MNE

Prvi kilovati iz vjetroparka Gvozd sredinom 2026.

ECO MNE

REGION: U naredne četiri godine u BiH će biti izgrađene solarne elektrane snage 1.500 MW