Rezultati sprovedene morfološke analize na deponiji „Deponija“ d.o.o. Podgorica ukazuju na značajan uspjeh u smanjenju količine plastičnih kesa koje se odlažu. Preliminarni podaci pokazuju da se količina plastičnih kesa smanjila za oko 70 odsto u odnosu na raniji period, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
-Ovaj rezultat potvrđuje pozitivan efekat mjera predviđenih Zakonom o upravljanju otpadom, koje su usmjerene na smanjenje upotrebe kesa za jednokratnu upotrebu. Takođe, pokazuje sve veću ekološku svijest građana, koji svojim odgovornim ponašanjem značajno doprinose očuvanju životne sredine – saopšteno je iz Ministarstva ekologije.
Kako podsjećaju, zakonom je propisano da su kese debljine zida od 15 do 50 mikrona zabranjene, dok su kese za pakovanje do 15 mikrona i preko 50 mikrona i dalje dozvoljene, uz obavezu plaćanja naknade za kese deblje od 50 mikrona.
-Ove mjere su osmišljene kako bi se smanjila upotreba teško razgradivih plastičnih materijala i podstakla šira upotreba ekološki prihvatljivih alternativa. Plastične kese, koje predstavljaju jedan od najštetnijih oblika otpada, imaju dugoročan negativan uticaj na prirodu i zdravlje ljudi. Smanjenjem njihove upotrebe direktno doprinosimo očuvanju prostora deponija, smanjenju zagađenja i ostvarivanju ciljeva održivog upravljanja otpadom – navodi se u saopštenju.
Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) podsjeća građane i privredne subjekte na važnost poštovanja propisa i apeluje na dalju odgovornost u postupanju sa otpadom.
-Svi zajedno možemo doprinijeti očuvanju prirodnih resursa i stvaranju zdravije budućnosti. Hvala svima koji su do sada podržali ove napore. Nastavljamo zajedno ka cilju – čistijoj i zdravijoj Crnoj Gori – navodi se u saopštenju Ministarstva ekologije.
Prir. M.V.