Klimatske promjene podstiču aktivnost otrovnih metala u zemljištu

Klimatske promjene i porast temperature mogu da aktiviraju otrovne metale koji su kao hemijska jedinjenja prirodno u zemljištu što može da utiče na kvalitet obradive zemlje, ali je još opasnije što ti otrovi mogu da uđu u lanac ishrane, pokazuje studija danas objavljena u Njemačkoj.

Studija Univerziteta u Tibingenu i Centra Helmholc za proučavanje životne sredine (UFC) pokazuje da se to prvenstveno odnosi na blago alkalna zemljišta.

Kadmijum će biti znatno aktivniji

Tim stručnjaka proučavao je poljoprivredna zemljišta fokusirajući se uglavnom na prisustvo kancerogenog kadmijuma, bliskog s cinkom i živom, koji se širom svijeta nalazi u tlu, ali u jedinjenjima obično nije opasan.

Stručnjaci su napravili model sa pretpostavljenim klimatskim uslovima i rastom temperature od dva do četiri stepena do 2100. godine. Ustanovili su da će kadmijum biti znatno aktivniji i da će njegova mobilnost u blago alkalnom zemljištu biti oko 40 odsto veća nego danas.

To će, kako navodi agencija DPA, dovesti do veće koncentracije tog metala u sedimentnim vodama u zemljištu, a uticaće i na korisne mikroorganizme.

Mogao bi da dospije u poljoprivredne kulture

Ubuduće bi ekosisteme moglo ozbiljno da poremeti to povećano prisustvo pokretnog kadmijuma, a posljedica bi mogla da bude i da on kao otrovna materija dospije u poljoprivredne kulture te i u hranu. U studiji se navodi da taj razvoj treba pažljivo pratiti.

Studija je objavljena u stručnom časopisu Nature Communications Earth and Environment.

Izvor: energija balkana, beta

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Strategija niskougljeničnog razvoja donosi plan dekarbonizacije Crne Gore

ECO POLIS

Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora

ECO POLIS

Da li živimo posljednje poglavlje stabilne klime?