Centar za klimatske promjene UDG, uz podršku Eko fonda organizovao je Konferenciju „Klimatska edukacija za klimatski otpornu Crnu Goru”, na kojoj je predstavljen „Klimatski rječnik – Vodič za dekodiranje klime“ i održana Panel diskusija ,,Klimatske promjene: Od politike do nauke i nazad”, kao i otvoren dijalog na temu klimatskih promjena.

Direktorica Centra za klimatske promjene, Ivana Vojinović, istakla je da klimatske promjene predstavljaju jedno od najvažnijih pitanja našeg vremena.

-Sve češće i intenzivnije ekstremne vremenske pojave koje su uzrokovane porastom globalne temperature, postale su stvarnost koja utiče na svakodnevni život ljudi širom planete Zemlje. U budućnosti ćemo se sve češće susrijetati sa različitim izazovima zbog vremenskih ekstrema i biće nam vrlo teško da shvatimo šta se dešava, ako nemamo prave informacije i tumačenja. I upravo je to bila i osnovna ideja koja je podstakla izradu Klimatskog rječnika, kojeg čini 356 pojmova koji su predstavljeni na jasan i pristupačan način – istakla je Vojinović.

Draško Boljević, izvršni direktor Eko fonda, izrazio je zadovoljstvo sveukupnom realizacijom projekta „Klimatska edukacija za klimatski otpornu Crnu Goru”, sa posebnim osvrtom na Klimatski rječnik.

Klimatski rječnik predstavljaće pouzdan izvor znanja i koristiti ne samo onima koji se profesionalno bave politikom klimatskih promjena, već i svim građanima – dodao je on.

Panel diskusija ,,Klimatske promjene: Od politike do nauke i nazad – Foto: udg.edu.me

Predstavljajući Klimatski rječnik kao njegov koautor, Luka Mitrović je upoznao prisutne sa metodologijom odabira pojmova i termina koji su se našli u istom, osvrnuvši se na one koji su aktuelni ovih dana u svijetlu ekstremnih klimatskih događaja koji se dešavaju u Evropi.

Veselin Luburić, koautor Klimatskog rječnika istakao je da ovaj rječnik ne čine samo klasični termini iz oblasti klimatologije, već i novi termini koji su sve češće u upotrebi, kao što su klimatska pravda, pravedna tranzicija i sl, te je bitno da građani i svi zainteresovani budu upoznati sa istima.

Biljana Gligorić, savjetnica guvernerke Centralne banke Crne Gore, govorila je o ozelenjavanju crnogorskog bankarskog sistema i osnovnim izazovima koji postoje u ovom procesu. Osvrnula se na potrebu uključivanja svih relevantnih aktera u ovaj proces kako bi planirana izrada Mape puta za ozelenjavanje bankarskog sistema bila urađena shodno međunarodnim smjernicama, ali i specifičnostima crnogorskog sistema.

Aneta Kankaraš, rukovoditeljka Kancelarije za održivi razvoj u Generalnom sekretarijatu Vlade, je upoznala sa aktivnostima koje ta Kancelarija ima u oblasti mitigacije i adaptacije na klimatske promjene, te važnosti koordinacije i okupljanja svih zainteresovanih subjekata, a što je već dalo rezultate jer su pokrenuti određeni procesi koji bi postepeno trebalo Crnu Goru da vode ka ispunjenju klimatskih ciljeva EU.

Na Konferenciji je zaključeno da je izrada Klimatskog rječnika došla u pravom trenutku, jer sazrijeva svijest javnosti da su klimatske promjene realna opasnosti, te da se klima trajno promijenila, što znači da građani Crne Gore treba da imaju osnovno znanje o terminima i konceptima o klimi kako bi mogli da donose ispravne odluke o sopstvenom ponašanju, ali i o politici koju podržavaju.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Potvrđeno da je 2024. godina bila najtoplija

ECO MNE

Edukacijom i znanjem zajedno do održivih i klimatski otpornih gradova

ECO MNE

Projekat Be Ready: Zajedno za otpornije gradove u doba klimatskih promjena