U Kini je tokom prvih sedam mjeseci ove godine instalirani kapacitet za proizvodnju energije povećan za 14 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, čime je dostigao približno 3,1 milijardu kilovata do kraja jula.
Prema podacima Nacionalne energetske administracije Kine, ukupni kapacitet vetro i solarne energije dosegao je 1.200 GW, što znači da je Kina prije roka ostvarila cilj koji je bio planiran za 2030. godinu. Štaviše, cilj je postignut gotovo šest i po godina prije roka.
Velike energetske kompanije u Kini investirale su ukupno 415,8 milijardi juana (oko 58 milijardi dolara) u projekte snabdijevanja energijom, što je povećanje od 2,6 odsto u poređenju sa prošlom godinom.
Ova zemlja nastavlja s razvojem energetike kroz značajno poboljšanje opreme i tehnologije u ključnim sektorima energije. Kako se navodi, cilj je da se do 2027. godine povećaju ulaganja za 25 odsto u odnosu na nivoe iz 2023. godine. Ova ulaganja obuhvatiće termoelektrane kroz modifikaciju objekata za grijanje, brže digitalno i pametno unapređenje, prenos i distribuciju električne energije kroz renoviranje starih trafostanica i dalekovoda, kao i sisteme solarne energije i energije vjetra.
Prema podacima koje je u julu ove godine objavila nevladina organizacija Global Energy Monitor, Kina je dom za gotovo dve trećine svetske solarne i energije vjetra u velikim postrojenjima koja su u izgradnji. U ovom trenutku, Kina gradi velike kapacitete za proizvodnju električne energije iz solarnih i vjetroelektrana. Kako se ističe, kada se saberu ova dva kapaciteta u izgradnji, oni predstavljaju dvostruko veći kapacitet u odnosu na ono što ostatak sveta gradi zajedno.
State Grid Corp of China i China Southern Power Grid, dvije najveće elektroenergetske kompanije u Kini, investiraće značajna sredstva u unapređenje mreže. State Grid Corp of China ove godine investiraće preko 600 milijardi juana (84 milijarde dolara), dok će China Southern Power Grid investirati 195,3 milijarde juana (oko 27 milijardi dolara).
Izvor: energetski portal