Evropska banka za obnovu i razvoj posvećena je doprinošenju ciljeva Pariskog sporazuma i povećanju zelenog finansiranja za više od 50 odsto svojih godišnjih poslovnih ulaganja do 2025. godine, kao što je predviđeno zelenom strategijom Banke (2021-2025.) odobrenom od strane našeg odbora 2020. godine, kazao je, u intervjuu za Ecoportal, Remon Zakaria, šef EBRD za Crnu Goru.
Ulaganja u obnovljve izvore energije
U regionu Zapadnog Balkana, kako je istako, EBRD aktivno promoviše omogućavanje regulatornih reformi, ulaganja u energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije, kroz direktno angažovanje i svoj Regionalni program energetske efikasnosti (REEP).
-Približno 40 odsto investicija Banke u regionu u proteklih 5 godina bilo je namijenjeno zelenom finansiranju i rezultiralo je u kumulativnom finansiranju u iznosu od više od 1.4 milijarde eura.
U septembru 2021. godine, EBRD je usvojila novu državnu strategiju za Crnu Goru, za narednih 5 godina, u kojoj je „zelena” oblast označena kao jedna od 3 ključne prioritetne oblasti fokusa.
Banka će sa Vladom raditi na podršci omogućavanju regulatornih reformi za ubrzanje dekarbonizacije privrede i podržavanju investicija u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost. Pored toga, Banka će podržati investicije u komunalnu infrastrukturu sa niskim sadržajem ugljenika i otpornu na klimatske promjene, i povezane usluge, uključujući vodu i otpadne vode, upravljanje otpadom i daljinsko grijanje.
Remon Zakaria, šef EBRD za Crnu Goru
Govoreći o investiranju u pametnu elektroenergetsku mrežu u Crnoj Gori, on je kazao da je EBRD počela da investira u pametna mjerenja u Crnoj Gori od 2010. godine.
-Podržali smo EPCG i CEDIS sa ukupno 97 miliona evra, isplaćenih kroz različite tranše tokom godina, i omogućili Crnoj Gori da konvertuje 82% postojećih brojila u pametna brojila – znatno iznad EU prosjeka od 43%. EBRD je spremna za dalju podršku CEDIS-u u vidu pametnih elektroenergetskih mreža, i uopšte za podršku infrastrukturi za distribuciju električne energije – dodao je Zakaria.
Rezultati njihovog Programa finansiranja zelene ekonomije (GEFF) su kako je kazao, otprilike 50 miliona evra ulaganja u region Zapadnog Balkana, sa skoro 10.000 domaćinstava, i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, što je ekvivalentno uklanjanju 8.000 automobila sa ulica.
-Mi sarađujemo sa više od 20 partnerskih finansijskih institucija u 6 zemalja Zapadnog Balkana. U Crnoj Gori je GEFF pokrenut ove godine i kroz ovaj program je, do sada, realizovano otprilike 200.000 evra investicija u preko 50 domaćinstava – dodao je Zakari.
Prema njegovim riječima, Crna Gora ima intenzivniji energetski i karbonski otisak od prosječne zemlje EU, uglavnom zbog svoje industrije uglja i aluminijuma.
-Slično većini zemalja u regionu, zahtijevaće se značajno ubrzanje stope dekarbonizacije u nastupajućim godinama, kako bi se ispunili globalni i nacionalni klimatski ciljevi. Tranzicija bi mogla biti dodatno ubrzana procesom pristupanja EU, promjenom ekonomija obnovljivih izvora i cijenom ugljenika u sektoru uglja i aluminijuma – istakao je Zakaria.
Kreditne linije
EBRD Programi finansiranja zelene ekonomije (GEFFs) su namjenske kreditne linije koje kombinuju EBRD finansiranje sa tehničkom podrškom i investicionim podsticajem za promovisanje energetski efikasnih ulaganja u stambenom sektoru. GEEFs su proizvodi koje je osnovao EBRD i koji su donijeli rezultate u preko 24 države, uz učešće više od 150 finansijskih institucija. Jedna od ključnih alatki koje GEFF podržava je “tehnološki selektor”, onlajn lista tehnologija visokih performansi, koje su ocijenjene i prethodno odobrene kao kvalifikovane za finansijsku podršku GEFFa. Prethodno odobrene tehnologije ispunjavaju minimalne zahtjeve performansi i njihov učinak prevazilazi trenutne tržišne prakse, rezultirajući jasnim benefitima i unaprjeđenju životne sredine. Lista se redovno ažurira kako bi uključila najnovije tehnologije i dobavljače. Ona takođe pruža lokacije na kojima se ponuđene tehnologije mogu nabaviti.
Stvaranje energetski efikasnijih domova, kako kaže, znači smanjenje potrošnje energije, što se ne odnosi samo na smanjenje zagađenosti i doprinos smanjenju devastirajućih efekata klimatskih promjena, već znači i smanjenje računa za električnu energiju.
-Energetski efikasniji domovi predstavljaju i bolji kvalitet života za ljude koji u njima žive, tako što su domovi ljeti svježiji, a zimi topliji – navodi naš sagovornik.
GEFF kreditna linija EBRD-ja je upotpunjena tehničkom pomoći, koja uključuje tim posvećenih konsultanata, koji rade na nekoliko kampanja za podizanje svijesti.
-Ove kampanje uključuju: promotivne spotove u kojima su klijenti koji su uveli energetski efikasne mjere u svoje domove u Crnoj Gori, informativne događaje i intervjue stručnjaka GEFFa lokalnim medijima i promociju EBRD alatki koje pomažu građanima da razumiju koje tehnologije donose energetsku efikasnost i koliku uštedu energije i troškova mogu očekivati. Ključne GEFF alatke uključuju kalkulator uštede energije, alatku koja građanima Crne Gore pokazuje koliku uštedu energije i troškova njihovom domaćinstvu mogu donijeti visoko energetske, a ipak pristupačne tehnologije, kao i EBRD-ov Selektor zelenih tehnologija, onlajn platformu za kupovinu koja sadrži „najbolje u klasi” zelene tehnologije za poboljšanje energetske efikasnosti. Svako može pristupiti alatkama za pretraživanje, upoređivanje i pronalaženje svih zelenih mogućnosti za svoja ulaganja na lokalnom tržištu – kazao je Zakaria.
Promocija energetske efikasnosti
On je dodao i da će posvećeni tim njihovih konsultanata takođe učestvovati na sajmovima, konferencijama i sličnim događajima, u cilju promocije prednosti energetske efikasnosti.
-Organizovaće se radionice za dobavljače koji prodaju energetski efikasne tehnologije i predstavljeni su na Selektoru zelenih tehnologija, promovisaće prednosti energetske efikasnosti kroz Fejsbuk stranicu GEFF u Crnoj Gori i organizovaće marketinške kampanje i vebinare, radi promocije GEFF proizvoda koje nude lokalne banke, kako bi pomogli građanima da razumiju prednosti prihvatljivih tehnologija. Posljednje navedeno ćemo uraditi u saradnji sa CKB i Evropskom unijom – istakao je on.
Odgovarajući na pitanje šta je ključni faktor popularizacije energetske efikasnosti u domovim, on je kazaao da je bitno običnim građanima predstaviti sve prednosti ulaganja u energetsku efikasnost i objasniti im da malo veća ulaganja u energetski efikasnu tehnologiju, ne samo da će doprinijeti većoj uštedi novca i energije, već će omogućiti bolji kvalitet života u odnosu na neefikasne tehnologije.
On je istako i da EBRD kontinuirano istražuje mehanizme finansiranja i proizvode za promociju energetske efikasnosti u svim sektorima, uključujući i stambeni.
-Nedavno smo finansirali renoviranje višespratne zgrade u Litvaniji (VIPA II zajam za energetsku efikasnost) i inovativnu šemu finansiranja u Srbiji (Šabac), koje su osmišljene tako da prevaziđu barijere koje ometaju ulaganja u ovaj sektor. Nastojaćemo da ponovimo primjenu ovih i drugih inovativnih rješenja u Crnoj Gori, kako bismo podstakli ubrzanje dekarbonizacije privrede – dodao je Zakaria.
M. Lazarević