Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Predviđa se da će obnovljivi izvori energije nadmašiti ugalj kao vodeći izvor u proizvodnji električne energije

IEA: Zemlje bi mogle udvostručiti rast obnovljive energije u narednih 5 godina

Globalni rast cijena goriva izvršio je pritisak na energetsku bezbijednost što će za posljedicu ubrzati dalji razvoj i korišćenje obnovljivih izvora energije, navodi Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom najnovijem izvještaju.

Kako je situacija u Ukrajini podstakla nekoliko zemalja da se više oslanjaju na obnovljive izvore energije poput solarne fotonaponske energije i vjetra, a kako bi minimizirali zavisnost od uvezenih fosilnih goriva, u IEA izvještaju je navedeno da očekuju da će se globalni kapacitet obnovljive energije povećati za 2.400 gigavata (GW) između 2022. i 2027.

Takođe se očekuje da će do početka 2025. godine obnovljivi izvori energije prestići ugalj kao vodeći izvor svjetske proizvodnje električne energije. Udio obnovljivih izvora energije će se poboljšati za 10% tokom vremenskog perioda, dostižući 38% u 2027.

Foto: Getty images

Fatih Birol, izvršni direktor IEA, rekao je: „Obnovljivi izvori energije su već doživjeli ekspanziju, ali ih je globalna energetska kriza gurnula u novu fazu još bržeg rasta iz razloga što zemlje nastoje da iskoriste prednosti svojih energetskih resursa koji im mogu obezbijediti samostalnost. Svijet je spreman da doda onoliko obnovljive energije u narednih 5 godina koliko je to učinio u prethodnih 20 godina. Ovo je jasan primer kako trenutna energetska kriza može biti istorijska prekretnica ka čistijem i sigurnijem energetskom sistemu. Neprekidno ubrzanje obnovljivih izvora je ključno kako bi se ograničilo globalno zagrijavanje na 1,5°C.”

Izveštaj takođe predviđa ubrzanje instalacija solarnih panela na stambenim i poslovnim krovovima, koji pomažu potrošačima da smanje račune za energiju. Globalni kapacitet vjetra se skoro udvostručio u prognoziranom periodu, sa projektima na moru koji čine jednu petinu rasta. Zajedno, vjetar i solarna energija će činiti preko 90% kapaciteta obnovljive energije u narednih pet godina.

Prema prognozi agencije, kumulativni solarni fotonaponski kapacitet će se skoro utrostručiti tokom 2020-ih, povećavajući se za skoro 1.500 GW, čime će nadmašiti prirodni gas do 2026. i ugalj do 2027. godine. Solarni fotonaponski uređaji za komunalne usluge ostaju najjeftiniji izbor za proizvodnju energije u većini zemalja širom svijeta, uprkos rastu cijena robe.

Da bi se uhvatile u koštac sa energetskom krizom, Kina, SAD i Indija su formulisale politike i sprovele regulatorne i tržišne reforme brže nego što se očekivalo.

Kina će donijeti oko polovinu novih globalnih kapaciteta obnovljivih izvora energije između 2022. i 2027. kao dio svog 14. po redu petogodišnjeg plana. U Indiji će se broj novih instalacija obnovljivih izvora udvostručiti tokom predviđenog perioda, predvođenih solarnim fotonaponskim sistemima i podstaknutih konkurentskim aukcijama kako bi se ispunio vladin cilj od 500 GW kapaciteta koji koriste nefosilna goriva do 2030. U međuvremenu, američki Zakon o smanjenju inflacije ponudio je dalju podršku za širenje obnovljivih izvora energije u SAD-u.

Prir. N.B.

Izvor: www.power-technology.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

HE Piva obilježila 48 godina rada

ECO MNE

Nova tenderska komisija ocjenjivaće ponude pristigle za gradnju solarne elektrane na Briskoj gori

ECO MNE

U Rožajama će se graditi solarna elektrana od 5MW