Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Čak 500.000 panela na jezerima, rezervoarima i morima

Holandija postaje evropski lider u solarnoj energiji po glavi stanovnika

U Holandiji su solarni paneli u toj mjeri popularni, da se vjeruje da će u jednom trenutku ući u trku sa poljoprivredom zbog nedostatka zemljišta na kojem bi se postavljali.

Uprkos tome, solarna energija sada proizvodi 14% holandske električne energije, što je čini „neupitnim liderom u solarnoj energiji u Evropi“. Štaviše, po glavi stanovnika, Holandija ima više solarne energije od bilo koje druge evropske zemlje. Ako bismo išli po ukupnoj proizvodnji električne energije iz solarne energije u apsolutnom iznosu, Njemačka je lider sa 68,17 GW instaliranih solarnih kapaciteta.

Holandija je 2022. proizvela 20% više energije iz obnovljivih izvora nego prethodne godine.

Ovo su zapanjujuća statistika. Obzirom da Holandija nije jedna od najsunčanijih zemalja Evrope. To što Španija dobija samo 12 odsto električne energije iz solarne energije, dok je taj procenat veći u Holandiji, je zapanjujuće. Ali to samo pozitivno govori o holandskoj vladi i ljudima, koji su očigledno mnogo uložili u ovu tehnologiju. Tek 2015. godine, zemlja je dobijala samo 1% električne energije iz solarne energije.

Holandski potrošači su 2022. godine ubacili 1,8 gigavata solarne energije na krovovima, podstaknuti visokim cijenama fosilnog gasa izazvanim ratom u Ukrajini. To je kapacitet dvije male nuklearne elektrane, samo sa krovova ljudi.

U nedostatku prostora, Holanđani su dolazili na razne ideje gdje da postave solarne panele. Pa su tako postavili solarne panele preko deponija, preko nadstrešnica, preko jezera, preko polja jagoda. Oni smatraju da paneli koji pokrivaju poljoprivredna polja omogućavaju korišćenje manje vode za usjeve.

Energetska kriza natjerala Holanđane da se okrenu solarnoj energiji. Foto: www.zonnefabriek.nl

Postavili su 500.000 plutajućih panela na jezera i rezervoare u zemlji, koji pokrivaju 20% Holandije. Samo Kina, ima više plutajućih panela.

Holandija takođe planira 3 gigavata iz offshore plutajućih solarnih farmi do 2030. Paneli na kopnu imaju tendenciju da se pregrijavaju na suncu, smanjujući njihovu proizvodnju električne energije. Stavljajući ih na vodu, rashlađuju se, značajno povećavajući njihovu proizvodnju električne energije.

Prir. N.B.

Izvor: www.juancole.com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Izgradnja gasne elektrane i LNG terminala dobra opcija ukoliko se ispune pretpostavke koje se tiču zaštite životne sredine

ECO POLIS

BEOGRAD: Bez razvoja energetskog sektora nema daljeg privrednog razvoja

ECO MNE

Dodijeljene nagrade najboljima na konkursu za izradu pripreme za čas „Čini dobro, sačuvaj energiju”