Fenomen toplotnih ostrva – utvrditi kako su nastala i kako gradovi da odgovore na ove pojave  

Glavni grad Podgorica organizovao je radionicu o urbanim toplotnim ostrvima i metodologiji za procjenu ranjivosti i rizika od posljedica ovog fenomena, a kao aktivnost u okviru EU projekta Be Ready (UrBan hEat islands REsilience, prepAreDness and mitigation strategY), saopšteno je iz Glavnog grada.

Ovaj događaj okupio je predstavnike organizacija koje su prepoznate kao zainteresovane za zajedničko rješavanje problema klimatskih promjena u Podgorici.  

-Cilj održane radionice je i uspostavljanje platforme za zajedničko učenje o kreiranju modela za korišćenje podataka za detaljnu analizu nastanka i posljedica urbanih toplotnih ostrva, analizu mogućih scenarija i simulacija koje mogu usmjeravati proces kreiranja politika na području zemalja učesnica projekta, odnosno zajednički doprinos ublažavanju posljedica klimatskih promjena – navodi se u saopštenju.

Koordinatorka projekta, Branka Knežević, kazala je da ovaj projekat pruža podršku gradovima u smislu jačanja svijesti o fenomenu toplotnih ostrva, identifikaciji uzroka njihovog nastanka, kao i jačanju spremnosti gradova da odgovore na ove pojave.

Pored 19 projektnih i 9 pridruženih partnera, projekat okuplja i naučno-istraživačke institucije i organizacije za podršku biznisu. -Ukupan budžet projekta je preko 2,4 miliona
eura pri čemu je budžet Podgorice preko 140.000 eura. Jedan od osnovnih ciljeva jeste da se gradovima obezbijede instrumenti i alatke koje će pomoći ublažavanje ovog efekta. Jedna od tih alatki je procjena rizika, koja je prvi korak koji smo već napravili u smislu angažovanja konsultanata koji će pomoći u
izradi procjene rizika – kazala je Knežević.

Sa radionice u Glavnom gradu – Foto: podgorica.me

Ona je dodala da je drugi cilj projekta da gradovi, zajedničkim snagama, definišu mehanizme za ublažavanje ovog fenomena kroz pilot projekte.

-Osim toga, potrebno je da gradovi definišu strategije kroz koje će ojačati svoje kapacitete u ovom segmentu – istakla je ona.

Knežević je podsjetila i na misije Evropske komisije koje su od velikog značaja jer povezuju gradove, a jedna od njih je i Misija 100 klimatski neutralnih i pametnih gradova do 2030. godine čiji član je i Podgorica.

Ona je istakla i značaj ozelenjavanja i izrade studije predizvodljivosti za zelene krovove, kao i afirmaciju alternativnih vidova prevoza, zaštićena područja grada, a jedan od važnih mehanizama su i međunarodni projekti u kojima Podgorica aktivno učestvuje.  

Milan Krstev, saradnik na projektu BeReady ispred Naučno-tehnološkog parka iz Niša predstavio je metodologiju za procjenu ranjivosti i rizika od nastanka urbanih toplotnih ostrva. On je istakao da ga raduje brojno prisustvo na radionici, jer problemi kojima se bavi ovaj projekat zahtijevaju veliki broj aktera.

-Veoma je važno da imamo dostupnost podataka, jer je zadatak Podgorice da napravi procjenu rizika od nastanka toplotnih ostrva, a to je moguće ukoliko ima raspoložive podatke različitih
srodnih organizacija, institucija – istakao je on.

Krstev je predstavio četiri alatke i instrumente koji su obrađeni u okviru metodologije za procjenu rizika od urbanih toplotnih ostrva. On je dodao da je svijest o nastanku i postojanju toplotnih ostrva različita na nivou država, te da nastanku toplotnih ostrva nijesu podložna isključivo gradska jezgra, već su to i druge slične oblasti bez zelene infrastrukture.

Kroz interaktivnu diskusiju na radionici je istaknut značaj povezivanja lokalnih i državnih institucija, NVO sektora, akademske zajednice i svih relevantnih organizacija koje su usmjerene na pitanja klimatskih promjena, inovacija i identifikovanja problema s kojima se gradovi u ovom kontekstu suočavaju.

Na radionici je dogovoreno sklapanje Pakta lokalne koalicije koji će zainteresovane strane potpisati u cilju upostavljanja okvira saradnje i povezivanja lokalnih zainteresovanih strana iz više sektora u zajedničkom nastojanju da se uspješno nose s posljedicama urbanih toplotnih ostrva.  

Podsjećamo, projekat Be Ready podržan je iz Programa regionalne saradnje u Dunavskoj regiji koji kofinansira Evropska unija. Počeo je s realizacijom 1. januara ove godine. Vodeći partner projekta je Razvojno udruženje Grada Sofije, Bugarska. Partnerski gradovi, među kojima je i Podgorica, razrađuju akcione planove s rješenjima za fenomen toplotnih ostrva analizom prikupljenih podataka, inovativnim prostornim planiranjem, unapređenjem regulative, razvojem svijesti, te sprovođenjem infrastrukturnih mjera. 

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Fenomen toplotnih ostrva – utvrditi kako su nastala i kako gradovi da odgovore na ove pojave  

ECO MNE

Na pet reciklomata za mjesec dana prikupljeno 14.000 flaša i limenki

ECO MNE

Sedam reciklomata uskoro će se naći na podgoričkim ulicama