U jeku vijesti koje se tiču (ne)nužnosti eksploatacije litijuma na Balkanu, iz Evrope je stigla najnovija analiza Evropskog biroa za životnu sredinu (EEB) u kojoj se navodi da Evropa ima dovoljno zemlje da poveća projekte energije sunca i vjetra, bez ugrožavanja proizvodnje hrane ili prirode.
Prema istraživanju o kojem je pisala agencija Beta, a prenio Forbes BiH, za dekarbonizaciju Evropske unije do 2040. potrebna je samo polovina zemljišta za koje se smatra da je pogodno za obnovljive izvore energije, isključujući prirodne rezervate i poljoprivredne površine visoke vrijednosti.
-Kako se intenzivira debata o tome gdje postaviti nove solarne i vjetroelektrane, studija EEB-a pojašnjava prostorne zahtjeve za postizanje 100 odsto obnovljive energije u Evropi na održiv način – navodi se u saopštenju.
Sa svega 2,2% zemlje do klimatske neutralnosti 2040. godine
EEB procjenjuje da će samo 2,2 odsto ukupne zemlje EU biti potrebno za sadašnje i buduće solarne i vjetroprojekte kako bi EU mogla da ukine i fosilna goriva i nuklearnu energiju i da postigne klimatsku neutralnost do 2040. godine.
Prema podacima Zajedničkog istraživačkog centra Evropske komisije, 5,2 odsto zemljišta u EU može se smatrati ,,prikladnim” za razvoj solarne i energije vetra, na osnovu strogih poljoprivrednih, ekoloških i tehničkih kriterijuma.
Većina zemljišta pogodnog za održivi razvoj obnovljivih izvora energije nalazi se u ruralnim oblastima, sa 78 odsto za solarne fotonaponske sisteme postavljene na zemlji i 83 odsto za vjetroparkove na kopnu.
Agrosolarne elektrane
– Samo urbana i industrijska područja ne mogu zadovoljiti sve potrebe za solarnim kapacitetom. Međutim, postoji mnogo degradiranog poljoprivrednog zemljišta na raspolaganju za proširenje solarne energije bez narušavanja ruralnih ekonomija. Ovo se može uraditi u sinergiji sa proizvodnjom hrane i obnavljanjem zdravlja zemljišta – saopštio je EEB.
U analizi se ističe da, pored degradiranih zemljišta, obnovljivi izvori energije mogu koegzistirati sa poljoprivredom i prirodom.
-Integracija solarne energije sa postojećim poljoprivrednim aktivnostima je moguća kroz standarde dvostruke namjene kao što je agrosolarna elektrana – navodi se u saopštenju i dodaje da zemlje EU mogu da ispune i ciljeve obnovljive energije i obnove prirode.
Neophodno umrežavanje resursa
EEB ukazuje da Njemačka i Italija nemaju dovoljno zemljišta pogodnog za obnovljive izvore ako se izuzmu prirodni rezervati i produktivne poljoprivredne površine, ali da na drugoj strani Španija i Rumunija imaju znatno iznad svojih energetskih potreba.
Zato je, ističe EEB, neophodna evropska ,,supermreža” za povezivanje resursa, balansiranje distribucije energije i postizanje dekarbonizacije širom EU kroz saradnju i smanjenje otpada.
Bez posljedica po prirodna staništa
Kosimo Tansini iz EEB izjavio je da se obnovljivi izvori energije mogu razvijati bez posljedica po snabdijevanje hranom ili prirodna staništa.
-Dokazi sugerišu da Evropa ima dovoljno zemlje za održivu ekspanziju obnovljivih izvora energije, isključujući zone bogate biodiverzitetom i produktivna poljoprivredna zemljišta, posebno u ruralnim regionima – rekao je Tansini.
EEB je apelovao na kontinuiranu podršku kreatora politike, ulaganja u infrastrukturu i aktivno angažovanje s lokalnim zajednicama u cilju stvaranja održive i pravedne energetske budućnosti.
Izvor: me.ekapija.com