Koalicija zainteresovanih strana, uključujući programere projekata, proizvođače, operatere infrastrukture i tržišne korisnike goriva sa niskim sadržajem ugljenika, izdala je zajedničku izjavu kao odgovor na nacrt Delegiranog akta Evropske komisije za sertifikaciju goriva sa niskim sadržajem ugljenika.
Koalicija uključuje proizvođače i korisnike vodonika sa niskim sadržajem ugljenika i njegovih derivata, koji su dobijeni iz neobnovljivih izvora, ali zadovoljavaju minimalni prag smanjenja gasova staklene bašte (GHG) od 70 odsto.
Zakonski okvir za sertifikaciju
Ova goriva se smatraju kritičnom komponentom na putu EU ka neto nultim emisijama, ali potpisnici izražavaju zabrinutost da bi trenutni nacrt zakona mogao da ometa primjenu vodonika sa niskim sadržajem ugljenika i ometa ciljeve EU u vezi sa vodonikom.
Potpisnici su rekli da podržavaju cilj Evropske komisije da stvori okvir za sertifikaciju koji pruža jednake uslove za domaća i uvozna goriva sa niskim sadržajem ugljenika, ali naglašavaju potrebu za tehnološki neutralnim pristupom i zalažu se za određena poboljšanja.
Prepoznavanje boljih performansi projekta
Koalicija poziva na odredbe za priznavanje projekata koji postižu niže emisije od podrazumijevanih vrijednosti, sa periodičnim pregledima ovih vrijednosti kako bi se promovisalo kontinuirano smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG). Za projekte prirodnog gasa, tvrde oni, trebalo bi dozvoliti fleksibilnost da se demonstriraju bolje performanse GHG u svim vrstama emisija i bez proizvoljnih ograničenja. Potpisnici takođe zahtijevaju pojašnjenje o tome kako operateri mogu da pokažu poboljšane performanse u odnosu na trenutna mjerila pre primjene određenih metodologija 2028. godine.
Razmatranja učinka GHG električne energije
Koalicija naglašava potrebu da proizvođači goriva sa niskim sadržajem ugljenika imaju prilike da pokažu poboljšanu efikasnost staklene bašte za električnu energiju koju troše, što je centralno za procese elektrolize, parnog reformisanja metana i pirolize metana. Izražavaju zabrinutost da bi trenutni rok za preispitivanje ove opcije (jul 2028.) mogao da obeshrabri pravovremene investicije i odložiti pojavu obnovljivih i niskougljeničnih lanaca snabdijevanja u Evropi.
Podrška za CCS i CCU sa ključnim pojašnjenjima
Potvrđujući uključivanje hvatanja i skladištenja ugljenika (CCS) i hvatanja i korišćenja ugljenika (CCU) u Zakon, potpisnici pozivaju na pojašnjenje o priznavanju CCS u trećim zemljama i rukovanju skladištenjem ugljenika i upotrebom, uključujući dugotrajne ugljenične proizvode.
Rkešavanje tehničke zrelosti u otkrivanju curenja
Koalicija naglašava da tehnologije za otkrivanje curenja vodonika moraju dostići tehničku zrelost prije nego što budu obavezne u proračunima GHG za goriva sa niskim sadržajem ugljenika.
Integracija sa postojećom bazom podataka RED Union
Potpisnici podržavaju povezivanje sledljivosti goriva sa niskim sadržajem ugljenika sa bazom podataka Unije Direktive o obnovljivoj energiji (RED) kako bi se obezbijedio dosljedan tretman obnovljivih i niskougljeničnih gasova, posebno za uvezene LCF.
Regulatorna stabilnost za dugoročne projekte
Prepoznajući duge rokove za razvoj novih projekata, koalicija naglašava potrebu za stabilnim propisima koji se protežu dalje od planirane revizije Zakona za 2030, osiguravajući da programeri imaju predvidljive zahtjeve tokom životnog ciklusa projekta.
Racionalizacija akreditacije za šeme dobrovoljne sertifikacije
Na kraju, grupa poziva na efikasan proces za akreditaciju šema dobrovoljne sertifikacije, koje su neophodne za omogućavanje pouzdane ponude, trgovine i potražnje.
Koalicija je istakla da je posvećena pružanju stalnog doprinosa i poziva na zajednički forum zainteresovanih strana za izradu politika koje mogu efikasno da podrže tehnologije goriva sa niskim sadržajem ugljenika.
Izvor: energija balkana