Evropska unija je postavila vodonik u centar strategije za dekarbonizaciju svoje ekonomije i ispunjavanje ambicioznih klimatskih ciljeva. Međutim, prvi izvještaj o monitoringu Agencije Evropske unije za saradnju energetskih regulatora (ACER) otkriva da je put koji jpredstoji pun izazova. Uprkos zakonodavstvu EU o dekarbonizaciji vodonika i gasa za 2024. i strateškim ciljevima, tržište vodonika i dalje ometa sporo usvajanje, visoki troškovi i neizvesnost infrastrukture.
Jedna od briga istaknutih u izveštaju ACER-a je niska trenutna potražnja za vodonikom. Dok EU ima za cilj da potroši 20 miliona tona obnovljivog vodonika do 2030. godine, trenutni nivoi iznose samo 7,2 miliona tona, sa zapanjujućih 99,7 odsto ovog vodonika poreklom iz fosilnih goriva. Očekuje se da će obnovljivi i vodonik sa niskim sadržajem ugljenika igrati ključnu ulogu u ispunjavanju ciljeva EU za dekarbonizaciju, ali je usvajanje razočaravajuće sporo. Bez brze i odlučne akcije, EU rizikuje da ne ispuni svoje ambiciozne ciljeve.
Usporen razvoj kapaciteta
Izvještaj takođe ukazuje na zabrinjavajuće zaostajanje u primjeni elektrolizera. Od 2023. godine, evropski instalirani kapacitet elektrolizera bio je samo 216 megavata (MW). Iako je za 2030. najavljeno 70 gigavata (GW) kapaciteta, nekoliko projekata je u poodmakloj fazi i planirani kapacitet uveliko zaostaje – preko 100 GW potrebnih za proizvodnju 10 miliona tona obnovljivog vodonika.
Troškovi ostaju još jedna velika prepreka. Obnovljivi vodonik je trenutno tri do četiri puta skuplji od vodonika proizvedenog iz prirodnog gasa, što sprečava njegovo rano prihvatanje na tržištu. Visoki troškovi proizvodnje, zajedno sa neizvjesnošću oko buduće potražnje, stvaraju izazovno okruženje za investitore i programere projekata.
Neizvjesna potražnja
Uprkos ambicioznim planovima za gasovode vodonika, skladišta i terminale, uključujući predloženu mrežu vodonika od 42.000 kilometara, napredak je i dalje ograničen. Samo jedan odsto infrastrukturnih projekata je dostiglo fazu konačne odluke o ulaganju, uglavnom zbog neizvesnosti u potražnji. ACER upozorava da bez boljeg predviđanja i integrisanog planiranja, Evropa rizikuje preveliko ulaganje u vodoničnu infrastrukturu koja bi kasnije mogla postati suvišna ili nedovoljno iskorišćena.
Da bi se premostio jaz između ambicije i stvarnosti, ACER poziva na hitnu akciju. Države članice moraju brzo da ugrade zakone EU o vodoniku i dekarbonizaciji u nacionalne okvire. Primjena elektrolizera i dekarbonizacija sektora električne energije moraju postati neposredni prioriteti kako bi se poboljšala troškovna konkurentnost obnovljivog vodonika. Pored toga, potrebno je pažljivo planiranje infrastrukture, kako bi se razvoj uravnotežio sa stvarnom potražnjom na tržištu i izbegla nasukana sredstva.
Izvor: energija balkana