EU i UN obišli TE Pljevlja i podržali proces pravedne energetske tranzicije

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler i rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso, zajedno sa predstavnicima Delegacije Evropkse Unije u Crnoj Gori, posjetili su danas Termoelektranu Pljevlja, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG). Tokom posjete upoznali su se sa tokom i dosadašnjim rezultatima procesa ekološke rekonstrukcije tog postrojenja, jednog od najznačajnijih investicionih projekata u energetskom sektoru Crne Gore, usmjerenog na dostizanje evropskih ekoloških standarda i očuvanje stabilnosti elektroenergetskog sistema države.

U okviru probnog rada termoenergetskog postrojenja, nakon montaže nove opreme i sprovedenih toplih ispitivanja, u Termoelektrani Pljevlja pušteno je u rad postrojenje za denitrifikaciju dimnih gasova (DeNOx), navodi se u saopštenju EPCG. Prvi rezultati, kako ističu iz kompanije, pokazuju značajno smanjenje emisija azotnih oksida (NOx) – sa prethodnih 480 mg/Nm³ na vrijednosti ispod 130 mg/Nm³, dok su u pojedinim radnim intervalima zabilježene emisije od 108 mg/Nm³, što je znatno ispod projektovane granične vrijednosti od 150 mg/Nm³.

Tokom sastanka sa rukovodstvom Elektroprivrede Crne Gore, izvršnim direktorom Zdravkom Dragašem, izvršnim rukovodiocem FC Proizvodnja Mirom Vračarom, izvršnim rukovodiocem Direkcije za razvoj i investicije Ivanom Mrvaljevićem i rukovodiocem Termoelektrane Pljevlja Žarkom Ćaćićem, razgovarano je o dosadašnjem toku projekta i njegovom značaju za Pljevlja i energetski sistem države. Sastanku je, kako je saopšteno, prisustvovala i delegacija Ministarstva energetike i rudarstva, predvođena ministrom Admirom Šahmanovićem.

Ambasador Satler tom prilikom je istakao posvećenost Evropske unije ekonomskom snaženju svih djelova Crne Gore, ukazujući da nijedna opština ne smije ostati zanemarena na putu države ka članstvu u EU. EU je, kako je poručio, spremna da podrži ovu tranziciju oslanjajući se na iskustva svojih država članica i principe pravedne tranzicije, uz ocjenu da u Crnoj Gori postoji snažan potencijal i interesovanje lokalnih i međunarodnih investitora za obnovljive izvore energije i inovativne tehnologije.

Foto: EPCG

Izvršni direktor EPCG Zdravko Dragaš kazao je da se projekat realizuje u skladu sa planiranom dinamikom, uz primjenu najviših tehničkih i ekoloških standarda. Kako je naveo, ovaj projekat potvrđuje da je moguće istovremeno modernizovati proizvodne kapacitete i značajno smanjiti negativan uticaj na životnu sredinu, u skladu sa zahtjevima evropske energetske i ekološke politike.

Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović ocijenio je da zajednička posjeta šefa Delegacije EU, predstavnika Ujedinjenih nacija i Evropske investicione banke potvrđuje snažnu podršku međunarodnih partnera procesu pravedne tranzicije u Crnoj Gori. Pljevlja su, kako je istakao, decenijama bila oslonac energetskog sistema države, te je obaveza institucija da se tranzicija u tom gradu sprovodi odgovorno i planski, uz uključivanje svih resora, institucija, partnera i lokalne zajednice, kako bi se stvorile nove razvojne perspektive za Pljevlja i ljude koji u njima žive.

Rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso poručila je da zajednička posjeta EU i UN-a potvrđuje posvećenost pružanju podrške Pljevljima u procesu pravedne tranzicije koji stavlja čovjeka u centar. Usklađivanjem ekološke odgovornosti i ekonomske otpornosti, dodala je, Crna Gora napreduje ka članstvu u Evropskoj uniji i ostvarivanju ciljeva održivog razvoja.

Poseban značaj ovoj posjeti, kako se zaključuje u saopštenju EPCG, daje činjenica da je Termoelektranu Pljevlja obišla brojna i visoka međunarodna delegacija, što predstavlja snažan signal podrške evropskih i međunarodnih partnera procesu ekološke rekonstrukcije i pravedne energetske tranzicije u Crnoj Gori. U posjeti su učestvovali i stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Crnoj Gori Ekaterina Paniklova, šefica Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori Mina Brajović, predstavnici Delegacije Evropske unije Bernard Brunet i Ana Stanišić, kao i predstavnik Evropske investicione banke Davor Kunc.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Osam inovacija koje bi mogle ubrzati prelazak na čistu energiju

ECO POLIS

Evropskoj uniji potrebno do 695 milijardi eura godišnje za energetsku tranziciju

ECO POLIS

Rekordne aukcije, sporiji PPA: Evropa u 2025. nastavila snažan rast solarne energije