EU gradi 22 GW vjetroelektrana godišnje, za ostvarenje ciljeva potrebno 33 GW

Očekuje se da će EU izgraditi 22 GW novih vjetroelektrana godišnje od 2024. do 2030. godine, ali bi trebalo da gradi 33 GW godišnje da bi ispunila svoje klimatske i energetske ciljeve za 2030.

Ovo bi EU dovelo do 350 GW do 2030. godine, a cilj EU 2030 je 425 GW. Očekuje se da će ukupni instalirani kapacitet energije vjetra u Evropi premašiti 450 GW do 2030. godine.
Prema podacima WindEurope, Evropa je naručila 9,4 GW novih turbina na vjetar u prvoj polovini 2024. Ovo je za 11% više u odnosu na prvu polovinu 2023. godine.

Evropa se obavezala na ulaganje 15,4 mlrd EUR u nove vjetroparkove u prvoj polovini 2024. godine. Ovo je manje od 30% ukupnih investicija u 2023. godini. U prvoj polovini 2024. godine bile su samo tri investicije u priobalne vjetroparkove.

Naime, vlade EU dodelile su 19,7 GW novih kapaciteta energije vetra što je duplo više nego u istom periodu prošle godine. I broj dozvola za rad ima dobar trend, a posebno Njemačka koja je u prvoj polovini ove godine dodijelila dozvole za pet GW na kopnu.

Izvor: Beta

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

EU lani izgradila 13 GW energije vjetra, a godišnje potrebno 30 GW – Šta usporava razvoj?

ECO MNE

Na jezeru Krupac planirana gradnja SE ukupne snage 47 MWp

ECO MNE

Položen kamen temeljac za VE Gvozd – Struja za 25.000 domaćinstava