Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Otvoren Samit energetike u Trebinju

EPCG: Zajedničkim radom do lakše energetske tranzicije

U Trebinju se, od 22. do 24. marta, održava Samit energetike (SET), jedan od najvećih u regionu. Samit se sastoji od deset tematskih panela i jedne sesije, a učestvuju eminentni stručnjaci u oblasti energetike iz regiona i svijeta.

Predsjednik Odbora direktora EPCG, Milutin Đukanović, uzeo je učešće na Plenarnoj sesiji pod nazivom: „Ubrzanje regionalnog održivog plana i prelaz na čistu energiju – uloga EU“, kojoj je moderirao Janez Kopač, konsultant projekta EU4 Energy.

Milutin Đukanović je rekao da je u Crnoj Gori u posljednjih dvije godine napravljen jedan dobar plan. 

„Pokrenut je projekat ‘Solari 3000+’ zbog poslovne filozofije ‘proizvodi gdje trošiš’. Mi ćemo Eko-fondu da platimo 6-7 miliona CO₂ takse, ali će, istovremeno, Eko-fond da finansira potrošače odnosno domaćinstva. Fond će taj novac da rasporedi na 3000 fizičkih lica. Mislim da svi radimo dobar posao, a povećavamo proizvodnju iz obnovljivih izvora“, naveo je Đukanović.

Đukanović je rekao da je druga poslovna filozofija EPCG „neviđena kompatibilnost hidro i solarnih potencijala“. On je dodao da je zabrinut kad čuje mišljenja oko mogućih problema u prenosnom sistemu. Pitao je zbog čega se, kada se prave solarne elektrane, ne bi koristila energija hidro potencijala. On je podsjetio da zbog loše hidrološke situacije prošle godine u Crnoj Gori gotovo pet mjeseci nijesu radile hidroelektrane. U slučaju da se ovakve godine ponove, solarna energija može nadomjestiti energiju iz hidroelektrana, poručio je Đukanović.

Foto: EPCG

Naglasio je i da je EPCG pokrenula i projekat ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja u vrijednosti od 70 miliona evra. „Veoma ozbiljno pristupamo svim projekata, poštujući direktive Evropske unije“, napomenuo je predsjednik Odbora EPCG.

„Strategija je jasna: mora da se pravi što više izvora zelene energije. Moramo svi da radimo. Šta je problem? Problem je zakonska regulativa, javne nabavke, javni registri i stručna znanja“, rekao je Đukanović i pojasnio da kada kaže „zakonska regulativa“, to znači da mora dobro da radi i Vlada i Skupština. „Mora dobro da radi i EPCG i lokalna samouprava, svi moramo da radimo da bismo podigli energetsku tranziciju“, zaključio je on.

U ovoj plenarnoj sesiji govorili su: pomoćnik ministra za energetiku MVTEO BiH Admir Softić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, predstavnik Delegacije EU u BiH Tarik Hubana, savjetnik za energetiku premijera Sjeverne Makedonije Viktor Andonov, član Uprave HEP Petar Sprčić i generalni direktora EPS Miroslav Tomašević.

SET 2023 svečano je otvorio predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, koji je učesnicima poželio uspješan rad.

Prir. N.B.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Izgradnja gasne elektrane i LNG terminala dobra opcija ukoliko se ispune pretpostavke koje se tiču zaštite životne sredine

ECO POLIS

BEOGRAD: Bez razvoja energetskog sektora nema daljeg privrednog razvoja

ECO MNE

Dodijeljene nagrade najboljima na konkursu za izradu pripreme za čas „Čini dobro, sačuvaj energiju”