Za projekat Solari 3000+ i Solari 500+ do danas se prijavilo 4.150 domaćinstava i 350 privrednih društava, saopšteno je Ecoportalu iz Elektroprivrede Crne Gore.
Kako su nam kazali, projekat Solari 3000+ i Solari 500+ izazvao je veliko interesovanje građana, koje je prevazišlo njihova prvobitna očekivanja.
Rok za podnošenje prijava je do 31. decembra 2021. godine. Rezultati Javnog poziva biće objavljeni na internet stranici EPCG i Eko fonda.
Podsjećamo, Elektroprivreda Crne Gore i Eko fond su raspisali javni poziv za učešće u projektu Solari 3000+ i Solari 500+ koji podrazumijeva finansiranje i subvencioniranje korisnika za kupovinu i ugradnju fotonaponskih sistema snage do 10 kW za individualne stambene objekte, odnosno za fonaponskih sistema snage do 30 kW za pravna i fizička lica, vlasnike poslovnih objekata. Iz sredstava Eko-fonda, obezbijediće se subvencija od 20 odsto za ugradnju fotonaponskih panela za domaćinstva, pravna i fizička lica.
Projekat Solari 3000+ i Solari 500+, vrijedan 30 miliona eura, predstavlja početak energetske tranzicije u Crnoj Gori i jednu od najznačajnijih investicija u energetskom sektoru u posljednjih 40 godina.
Cilj projekta je da se, kroz energetsku tranziciju i ugradnju fotonaposkih sistema kod domaćinstаva i privrednih subjekata, emisija ugljen dioksida svede na najmanju moguću mjeru i očuva životna sredina. Ovo je projekat u kojem su svi pobjednici i u kojem svi dobijaju, a najviše građani, koji će dobiti modernu tehnologiju sa periodom otplate od četri do deset godina i mjesečnom ratom ne većom od njihovog dosadašnjeg prosječnog mjesečnog računa – saopštili su iz Elektroprivrede Crne Gore.
Zainteresovani kupci električne energije, koji budu ispunili uslove neophodne za korišćenje energije sunca, učešćem u projektu u prilici su da od potrošača i kupaca postanu proizvođači električne energije, da proizvode električnu energiju za sopstvene potrebe, a eventualno ostvarene viškove prodaju nacionalnoj elektroenergetskoj kompaniji. Dakle, otvara im se mogućnost znatnih energetskih i ekonomskih ušteda bez štetnog uticaja na prirodu.
Korisniku projekta će se obezbijediti tehnička i logistička podrška zaposlenih u EPCG, kao u izgradnji tako i u prikupljanju neophodne dokumentacije i saglasnosti. Pravo da učestvuju u Projektu imaju građani/preduzeća Crne Gore koji kupuju električnu energiju za sopstvenu potrošnju, a prijaviti se mogu kupci koji su vlasnici individualnog/poslovnog objekta koji je izgrađen u skladu sa propisima kojima se uređuje izgradnja objekata, koji redovno izmiruju račune za utrošenu električnu energiju i mjesečne rate za otplatu duga ako je krajnji kupac ugovorio otplatu duga na rate, čija krovna površina na objektu nije u sjenci drugih susjednih objekata, drveća ili nečega drugog.
Prir. M.L.