EPCG posvećena razvoju obnovljivih izvora energije i dekarbonizaciji energetskog sektora

-Elektroprivreda Crne Gore posvećena je strateškom razvoju obnovljivih izvora energije i dekarbonizaciji energetskog sektora, a ovakvi događaji omogućavaju razmjenu iskustava i jačanje saradnje između državnih institucija, privrednih subjekata i investitora, što je ključno za dalji razvoj i stabilnost energetskog sistema – kazao je izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Ivan Bulatović, koji  učestvuje na Trećoj međunarodnoj konferenciji Balkan Solar Summit, koja je danas počela u Banskom dvoru u Banjaluci.

Konferencija je prepoznata kao jedan od najvažnijih energetskih događaja u regionu. Okupila je ključne aktere iz oblasti obnovljive energije: stručnjake, poslovne lidere, donosioce odluka i investitore, koji razmatraju vodeće izazove i mogućnosti u oblasti solarne energije, vjetroenergije i hidroenergije sa ciljem promocije i razvoja održivih energetskih rješenja u regionu.  Pored toga, diskutuje se i o regulatornim okvirima i politikama koje će omogućiti efikasniju implementaciju projekata obnovljivih izvora energije.

Sa konferencije – Foto: EPCG

Govoreći  na panelu: “Završeni veliki energetski projekti iz OIE u regionu-iskustva”, Bulatović je kazao da je diversifikacija proizvodnje iz OIE prioritet razvoja EPCG. Podsjetio je na najvažnije energetske projekte iz oblasti OIE u Crnoj Gori: „Solari 3000+ 500+“,  „Solari 5000+“ , VE „Gvozd 1“  i istakao da je u planu i nastavak projekta na Gvozdu.  Posebno se osvrnuo na projekte Solari.

-Projekti „Solari 3000+ 500+“ i „Solari 5000+“ predstavljaju ključni korak ka energetskoj tranziciji Crne Gore, jer građanima i privredi da postanu aktivni učesnici u proizvodnji zelene energije. Naš cilj je da kroz ovaj projekat povećamo energetsku efikasnost, smanjimo zavisnost od fosilnih goriva i stvorimo održiv energetski model koji će donijeti dugoročne benefite kako za građane, tako i za ekonomiju naše zemlje – kazao je Bulatović.

Rekao je da je u toku rekonstrukcija dvije velike hidroelektrane u sastavu EPCG, „Peručica“ i „Piva“ te da se priprema tender za nabavku baterijskih sistema.

-U našem fokusu je i razvoj i integracija baterijskih sistema, koji će omogućiti optimalno korišćenje proizvedene energije i povećati stabilnost elektroenergetskog sistema – dodao je Bulatović.

One je kazao da je EPCG sa UNDP-em i iznio ideju o otvaranju Trenažnog centra za obuku stručnih kadrova za „zelene poslove“.

Naveo je da je u Crnoj Gori puno urađeno i u dijelu razvoja prenosne mreže.

Pored Bulatovića, na panelu su učestvovali i drugi ključni regionalni akteri iz oblasti OIE, koji su podijelili iskustva, izazove i prilike za dalji razvoj sektora, među kojima Krešimir Čondić, izvršni direktor Ivicom Holding Vienna; Marko Mijić, potpredsjednik Elnos group; Ranko Gojić, izvršni direktor Fractal d.o.o. Split; Vladimir Milanović ispred Masdar Taaleri Generation; Željko Zubac, direktor EFT- SE “Bileća“ te Blaž Jantol, direktor za razvoj poslovanja i komercijalne operacije Interenergo iz Slovenije  i Zvonimir Livaić ispred Encro iz Hrvatske.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Predstavljen ažurirani Nacionalno utvrđeni doprinos Crne Gore za 2030. i 2035. godinu

ECO POLIS

Samo 36 kompanija odgovorno za pola svjetskog zagađenja ugljen-dioksidom

ECO MNE

Novim Zakonom građani će moći da postanu aktivni učesnici na tržištu električne energije