Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Baterijski elektro-skladišni sistemi omogućavaće čuvanje viška energije proizvedene iz obnovljivih izvora

EPCG pokreće razvoj baterijskih sistema za skladištenje električne energije

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) planira razvoj baterijskog elektro-skladišnog sistema (BESS), a Odbor direktora kompanije usvojio je prijedlog projektnog zadatka za realizaciju ove investicije. Dalji korak u realizaciji ovog projekta je raspisivanje javnog poziva za izradu studije izvodljivosti i idejnog rješenja.

Kako je saopšteno, projektnim zadatkom je definisano da Elektroprivreda, kao vodeći i najveći proizvođač električne energije u Crnoj Gori, ali i jedno od najznačajnijih crnogorskih preduzeća, pored brojnih projekata novih obnovljivih izvora energije (OIE), za cilj ima i omogućavanje optimalne valorizacije svih obnovljivih izvora energije.

– S tim u vezi je i pružanje podrške fleksibilnosti elektroenergetskog sistema kroz izgradnju baterijskih sistema za skladištenje električne energije baziranih na Li-jonskim baterijama. Baterijski elektro-skladišni sistemi omogućavaju čuvanje viška energije proizvedene iz obnovljivih izvora, što doprinosi smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i jačanju održivog razvoja – pojasnili su.

Cilj propjekta je iskoristiti raspoloživu mrežnu infrastrukturu za priključenje na prenosnu mrežu, pa su lokacije predviđene projektnim zadatkom – HE Perućica (kapacitet 60 MWh), EPCG Željezara Nikšić (2x 60 MWh) i TE Pljevlja (60 MWh). Takođe, odlukom o usvajanju Projektnog zadatka za SE Kapino Polje, instalisane snage 5 MW, predviđen je i BESS kapaciteta 5 MWh.

– U skladu sa globalnim trendovima u vezi sa održivom energijom i smanjenjem emisija ugljen-dioksida, EPCG donošenjem ove veoma važne odluke nastavlja razvoj u pravcu unapređenja efikasnosti energetskog sistema, ali i stabilnosti snabdjevanja energijom, kroz stvaranje mogućnosti za integraciju obnovljivih izvora i smanjenje troška za krajnje korisnike – naveli su.

Dugoročno, dodaju, primjena BESS-a smanjuje troškove proizvodnje i distribucije električne energije, što će se, bez ikakve sumnje, pozitivno odraziti i na samu kompaniju, ali i na krajnje korisnike.

– Ulaganje u baterijske elektro-skladišne sisteme je ključni korak ka postizanju ciljeva koji se odnose na održivi razvoj, energetsku efikasnost i stabilnost. Očekujemo da ovaj projekat donese brojne benefite cijelom društvu, čineći nas liderima u tranziciji ka zelenoj energiji – zaključuje se u saopštenju.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Energy Week Western Balkans 2024

ECO MNE

Kod Nikšića će se graditi solarna elektrana Broćanac od 160 MW

ECO MNE

U Danilovgradu će se graditi solarna elektrana od 40 MW