U Budvi se 9. i 10. oktobra održava konferencija Energy Week Western Balkans 2024 koja će okupiti više od 250 predstavnika državnih organa i lidere privatnog sektora iz zemalja Zapadnog Balkana i Hrvatske.
Na otvaranju konferencije okupljenima se obratio predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Milutin Đukanović.
– U Crnoj Gori neophodno obezbijediti što više „zelenih“ megavata koji znače čistu energiju za građane i manje emisije štetnih gasova – kazao je on.
Đukanović je apostrofirao značaj i razvoj obnovljivih izvora energije, naglašavajući ključnu ulogu Elektroprivrede u navedenom procesu.
-Elektroprivreda Crne Gore ima jasnu politiku. Postoje tri ključne poruke kojih se pridržavamo, Proizvodi gdje trošiš, korišćenje hidroenergetske infrastrukture za priključenje solarnih elektrana i razvoj baterijskog elektro-skladišnog sistema – istakao je Đukanović.
Ministar rudarstva, nafte i gasa, Admir Šahmanović, istakao je značaj ove konferencije kao prilike za saradnju i razmjenu iskustava između predstavnika zemalja Zapadnog Balkana, međunarodnih energetskih kompanija, investitora i institucija, u kontekstu ubrzanja zelene tranzicije.
-Naša zemlja je posvećena ciljevima EU i Energetske zajednice, a smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije do 2030. godine ključni su prioriteti – kazao je on.
Šahmanović je takođe govorio o važnosti dekarbonizacije kao ključnog procesa u borbi protiv klimatskih promjena. Crna Gora je, u sklopu svojih obaveza prema EU, započela sa implementacijom mjera za smanjenje upotrebe fosilnih goriva, uključujući postepeno uvođenje biogoriva u saobraćajnom sektoru i razvoj alternativnih goriva kao što su električna vozila i vodonik.
Na panelu je takođe bilo riječi i o ekološkoj rekonstrukciji Termoelektrane ,,Pljevlja“, koja je ključna za stabilnost elektroenergetskog sistema Crne Gore, jer pokriva značajan dio potreba za električnom energijom, posebno tokom zimskih mjeseci kada su hidrološke prilike nepovoljne.
-Rekonstrukcija omogućava da TE nastavi da igra ovu ulogu, ali sa značajno manjim uticajem na životnu sredinu, čime se balansira energetska stabilnost i zaštita okoline. Na ovaj način djelimično ćemo ispuniti obaveze koje imamo u ovom dijelu prema EU. Svakako da moramo planirati i raditi na razvoju projekata koji će u budućnosti zamijeniti TE Pljevlja, pri čemu moramo voditi računa o socio-ekonomskim aspektima i pažljivo sprovoditi proces pravedne tranzicije – zaključio je Šahmanović.
Prir. M.Vuković