Događaji

Subvencije i podsticaji

Registar firmi

Mapa zaštićenih područija Crne Gore

Pljevlja su decenijama crna ekološka tačka Evrope

Ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja ključna za dugoročno očuvanje energetske stabilnosti Crne Gore

Ekološka rekonstrukcija Termoelektrane (TE) Pljevlja ključna je za smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu, ali i za dugoročno očuvanje energetske stabilnosti Crne Gore, poručio je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić.

Ćulafić je, kako je saopšteno iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, posjetio opštinu Pljevlja, gdje je razgovarao sa predsjednikom Opštine Dariom Vranešom i predstavnicima TE Pljevlja.

On je rekao da zaštita životne sredine nije samo obaveza, već i prilika da se zajedničkim naporima unaprijedi kvalitet života svih građana.

Kako je dodao Ćulafić, cilj je da kroz konkretne projekte i saradnju sa lokalnim zajednicama, osiguraju održivi razvoj koji će koristiti i sadašnjim i budućim generacijama.

Ćulafić je naglasio da je važna usklađena komunikacije između lokalnih i državnih vlasti, kao i pokretanja kapitalnih projekata.

-Posebno je istakao značaj pravovremene i uredne dokumentacije koju opštine treba da dostavljaju, kako bi procesi bili efikasni – kaže se u saopštenju.

Navodi se da su predstavnici opštine informisali Ćulafića o zaštiti Gornjeg toka rijeke Ćehotine, kao i o napretku u vezi sa Skerlićevom Kotlarnicom, gdje je tender u završnoj fazi.

Vraneš je rekao da se nada dobroj saradnji sa Ministarstvom.

-Pljevlja su decenijama crna ekološka tačka Evrope i bez pomoći Ministarstva nemoćni smo da taj epitet promijenimo – poručio je Vraneš.

Kako se navodi, na sastanku sa predstavnicima TE Pljevlja u fokusu je bila ekološka rekonstrukcija tog postrojenja.

Ćulafić je naglasio da je taj projekat važan, ističući da su Ministarstvo i Agencija za zaštitu životne sredine otvoreni za saradnju i podršku u realizaciji.

-Ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja nije samo ključna za smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu, već i za dugoročno očuvanje energetske stabilnosti Crne Gore. Ovaj projekat će donijeti značajne benefite ne samo lokalnoj zajednici, već i čitavoj državi – kazao je Ćulafić.

Dodaje se da se, pored Ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja kao najvažnijeg projekta, razgovaralo o drugom velikom projektu vezanom za zaštitu životne sredine, to jest o napretku projekta Toplifikacije Pljevalja izgradnje primarnog toplovoda od TE Pljevlja do grada.

-Obilaskom postojeće deponije Maljevac sa već rekultivisanom kasetom 1, razgovaralo se oko statusa trenutne kasete 3 i razvoja nove kasete 4, kao i nove deponije Šumani – kaže se u saopštenju.

Navodi se da je pomenuta i mogućnosti smanjenja deponovanja nus produkata pepela, šljake i naročito gipsa i korišcenja nus produkata kao sirovina u budućnosti.

-Deponija Maljevac zahtijeva kontinuiranu pažnju i odgovorno upravljanje. Naš prioritet je da se osiguraju najviši ekološki standardi, kako bi se dugoročno smanjio uticaj na životnu sredinu i poboljšao kvalitet života građana Pljevalja – kazao je Ćulafić.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

0 Comments
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Energy Week Western Balkans 2024: Stabilno snabdijevanje energijom uz odgovoran pristup očuvanju prirodnih resursa

ECO MNE

Projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine i ekološka rekonstrukcija moraju se realizovati zajedno

ECO MNE

Donošenje Zakona o korišćenju energije iz OIE ubrzaće energetsku tranziciju