Edukativni kamp o biodiverzitetu Delte Bojane na Šaskom jezeru

NVO Green Home održala je prošle nedjelje petodnevni edukativni kamp o biodiverzitetu Delte Bojane na Šaskom jezeru. Kampu su prisustvovali studenti, ljubitelji prirode, ekolozi, avanturisti i entizijasti i imali su priliku da kroz kamp uče o bogatom biodiveritetu ovog područja.

-Delta Bojane je veoma krhak ekosistem sa brojnim ugroženim vrstama koje ga naseljavaju kao što su jegulja ili skadarska žaba ali i pod brojnim pritiscima koji uključuju nepropisno bačen otpad, otpadne vode koje dolaze u područje rijekom Bojanom, otpadne vode iz vikendica u dnjem toku rijeke Bojane, vode sa poljoprivrednog zemljišta koje sa sobom nose pesticide i vještačka đubriva, nelegalni ribolov i lov, prisustvo invazivnih vrsta, konverzija staništa i promjene namjene zemljišta, ali i prijetnja od neadekvatnog planiranja i izgradnje velikih infrastrukturnih projekata – saopšteno je iz NVO Green Home.

Obilazak Šaskog jezera – Foto: Green Home

Kako se navodi u saopštenju, sa ciljem da postanu aktivni u zaštitati ovog područja, učesnici kampa imali su priliku da se upoznaju sa ovim područjem i njegovim biodiverzitetskim vrijednostima kroz predavanja eksperata iz različitih oblasti i kroz obilaske terena.

-Učili su o pticama koje borave na ovom području, te značaju Šaskog jezera i cijele Delte Bojane za boravak ptica. Skrenuta im je pažnja na prisustvo 15 vrsta zmija u Crnoj Gori od čega su samo tri vrste otrvone. Poseban akcenat je stavljen na činjenicu da imamo prisustvo invazivnih vrsta kao što je Amorhpa fruticosa koja i u okolini Šakog jezera i u Delti bojane zauzima staništa i prijetnja je za autohtone vrste. Takođe, učili su i o stanju jegulje u vodama delte Bojane te tipičnim predstavnicima ribljih vrsta za ovo područje ali i slijepih miševa, krtica, rovčica i drugih sisara koji su ovdje prisutni, te o njihovoj ugroženosti antropogenim djelovanjima. Ovim vrijednim saznanjima ojačani su kapaciteti učesnika kampa čime smo doprinijeli opštem boljem razumjevanju prirodnih vrijednosti delte Bojane – navode u saopštenju.

 Ovaj kamp je realizovan u okviru projekta „Podrška boljem upravljanju deltom Bojane u Crnoj Gori“ koji ima za cilj da podrži održivo upravljanje područjem Delta Bojane koje je jedno od ključnih biodiverzitetskih područja (Key Biodiversity Area – KBA) a koji je finansijski podržan od strane Partnerskog fonda za kritične ekosisteme (CEPF).

Prir. M.V.

Izvor naslovne fotografije: Green Home

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO MNE

Najveća prijetnja za biodiverzitet su sječa šuma i klimatske promjene

ECO MNE

Edukativni kamp o biodiverzitetu Delte Bojane na Šaskom jezeru

ECO MNE

Na putu nove Nacionalne strategije biodiverziteta za Crnu Goru