Do 2030. godine EU će imati 890 GW instalisanog solarnog kapaciteta

Do 2030. godine EU će, prema očekivanjima, imati 890 GW instalisanog solarnog kapaciteta, što je 3,3 puta više od 269 GW koliko je zabilježeno krajem 2023. godine. Time će biti premašen cilj plana za prekid zavisnosti EU od ruskih fosilnih goriva REPowerEU od 750 GW. Predviđa se i da će globalni kapacitet solarnih sistema, koji je iznosio 1,6 TW krajem 2023. godine, porasti za 356% do 2030. godine, dostižući 7,4 TW.

Ove podatke donosi Solar Power Europe u izvještaju ,,Održiva solarna energija: Akcije u oblasti zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i upravljanja duž lanca vrijednosti”, koji je predstavljen tokom događaja Sustainable Solar Europe 2024 u Briselu.

Izvještaj prikazuje kako solarni sektor rešava ključne izazove održivosti u svim fazama životnog ciklusa, od faze lanca snabdijevanja, preko korišćenja, do kraja životnog ciklusa.

Kako se navodi, trenutni ekološki otisak fotonaponskih sistema je relativno mali – samo 0,26% zemljišta u EU bilo bi potrebno da zadovolji trenutnu potrošnju električne energije u EU uz pomoć solarne energije.

– Rastući je trend u primjeni solarnih rešenja koji omogućava održiv razvoj lokacija kompatibilnih sa lokalnom prirodom, biodiverzitetom, poljoprivredom i vodenim površinama, smanjujući pritisak na lokalne ekosisteme i staništa – ističe se u izvještaju Solar Power Europe, vodeće evropske asocijacije za solarnu energiju, čiji je OIE Srbija član.

Porast otpada nakon 2040. godine

Autori naglašavaju izdržljivost i pouzdanost solarne tehnologije, podsjećajući da je nekoliko prvih fotonaponskih sistema instaliranih u Evropi na prelazu vjekova i dalje potpuno funkcionalno, dok mnogi današnji sistemi na tržište dolaze s garantovanim performansama od 30 ili više godina.

– Većina solarnih sistema u današnjoj floti EU neće dostići kraj svog tehničkog vijeka trajanja prije otprilike 2040. godine, kada se očekuje značajan porast otpadnih tokova u poređenju s današnjim niskim nivoima – upozorava se uz procjenu da će do 2050. godine biti generisano između 14,3 i 18,5 miliona tona ovog otpada.

Ipak, kako se dodaje, u poređenju s nekim elektronskim proizvodima, fotonaponski moduli imaju veliki potencijal za reciklažu, sa trenutnim tehničkim stopama reciklaže od 90% ili više.

Izvještaj uključuje i pregled najboljih praksi za rješavanje izazova održivosti sa ciljem pozicioniranja solarnog sektora EU kao globalnog lidera u oblasti održivosti.

Izvor: ekapija. com

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Mediteran može da predvodi svijet u tranziciji čistije energije

ECO POLIS

Digitalna rješenja i vještačka inteligencija za unapređenje obnovljivih izvora energije

ECO POLIS

1.600 kilometara sa jednim punjenjem: Stiže solarni elektromobil sa najvećim dometom ikada?