Budućnost električne mobilnosti zavisi od pametnije proizvodnje baterija

Kako broj električnih vozila na drumovima raste, a vlade širom svijeta uvode ciljeve i zakonske mjere za postepeno ukidanje vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, potražnja za baterijama iz godine u godinu obara rekorde. U pokušaju da odgovore na izazove koje ovaj trend donosi, kompanije Schneider Electric i Liminal Insights udružile su snage kako bi modernizovale proizvodnju baterija i učinile je efikasnijom, kvalitetnijom i održivijom.

Rastuće tržište, ali i sve veći izazovi

Prema procjenama, do 2030. godine električna vozila će činiti čak 40% globalne prodaje automobila. To će zahtijevati desetostruko veću proizvodnju baterija u odnosu na današnji nivo. Međutim, ova tranzicija nije bez prepreka.

Proizvođači se suočavaju sa problemima skaliranja proizvodnje uz istovremeno smanjenje otpada i očuvanje kvaliteta. U priminentnim fabrikama baterija, stopa otpada trenutno se kreće između 6% i 15%, što dovodi do velikih gubitaka jer se problemi sa kvalitetom često otkriju prekasno.

Inovativna rješenja za efikasniju proizvodnju

U cilju prevazilaženja tih izazova, Schneider Electric i Liminal razvili su zajedničku tehnološku platformu koja omogućava inspekciju kvaliteta u realnom vremenu. Tehnologija koristi ultrazvučne metode za praćenje kvaliteta baterija tokom same proizvodnje, umjesto kasnijih testiranja, koje su kompatibilne sa svim tipovima baterijskih ćelija (NMC, LFP, NCMA, litijum-metal, čvrsto stanje i Na-Ion hemije).

Tome će svakako značajno doprinijeti i automatizovana analiza koja pomaže u brzom prepoznavanju i otklanjanju problema, čime se smanjuje količina otpada i zaustavljanje proizvodnje.

Ključ ovog rješenja je EchoStat – sistem za ultrazvučnu inspekciju koji donosi nekoliko važnih prednosti: ne koristi štetno zračenje poput rendgenskih sistema, ne zahtijeva posebne bezbjednosne uslove, troši manje energije i lako se uklapa u postojeće proizvodne linije. Takođe, omogućava proizvođačima da koriste isto rješenje za različite vrste ćelija, olakšavajući im prelazak na nove tehnologije.

Milionske uštede i bolji kvalitet

Prvi rezultati testiranja pokazuju konkretne koristi od novog sistema. Smanjenje otpada za svega 1% može donijeti uštedu od oko 10 miliona dolara godišnje za fabriku kapaciteta 10 GWh. Dodatno, skraćivanje vremena obrade baterija za osam sati može uštedjeti još 3 miliona dolara godišnje.

Još važnije, nova tehnologija pomaže u sprječavanju skupih opoziva baterija, koji su samo između 2020. i 2023. godine industriju koštali preko 3 milijarde dolara.

Put ka održivoj budućnosti

Kako ističu iz Liminal-a, njihova misija je da ubrzaju prelazak na električna vozila i čistu energiju tako što će omogućiti veću dostupnost kvalitetnih i pristupačnih baterija. Partnerstvo sa Schneider Electric-om predstavlja veliki korak u tom pravcu.

Dok se globalna elektrifikacija transporta ubrzava, ovakve saradnje pokazuju kako inovacije mogu donijeti održiva i pametna rješenja za budućnost – ne samo u pogledu proizvodnje, već i zaštite životne sredine.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

E-MOBILNOST

Budućnost električne mobilnosti zavisi od pametnije proizvodnje baterija

E-MOBILNOST

Porast prodaje velikih vozila usporava dekarbonizaciju saobraćaja

E-MOBILNOST

Honda najavila nove baterije sa dometom do hiljadu kilometara