BEOGRAD – Oko 1,4 miliona kvadrata u oko 600 stambenih zgrada u 14 gradova našlo se na preliminarnoj listi koja je formirana nakon Javnog poziva za energetsku sanaciju zgrada priključenih na sistem daljinskog grijanja u Srbiji. Za ove zgrade biće, u sljedećoj fazi, sprovedeni eneregtski pregledi, nakon čega će biti poznato koliko ova sanacija košta.
Projekat treba da omogući lakši prelazak na naplatu grijanja po potrošnji, a odabrani su oni objekti koji imaju veliku specifičnu potrošnju. Stanari zgrada koje budu utopljene ostvariće velike uštede energije za grijanje i hlađenje. Istovremeno će povećati vrijednost svojih nekretnina, rečeno je na stručnom skupu o Javnom pozivu za energetsku efikasnost stambenih zgrada u Beogradu, koji je organizovalo Udruženje profesionalnih upravnika Beograda.
Javni poziv je sprovelo Ministarstvo rudarstva i energetike u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), lokalnim samoupravama i toplanama.
Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke rudarstva i energetike, rekla je da projekat organizuje Ministarstvo rudarstva i energetike u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, lokalnim samoupravama i toplanama. Prema njenim riječima, cilj projekta prelazak na naplatu grijanja po potrošnji.
-U Beogradu je bio veliki odziv stambenih zajednica. Sačinjena je preliminarna rang lista. U narednoj fazi objavićemo tender za izbor konsultanta, koji će uraditi elaborate o energetskoj efikasnosti i neophodna dokumenta. Na osnovu njih će se sačiniti ponude, koje će biti predočene stanarima – rekla je Vukadinović.
Tokom diskusije Vukadinović je objasnila da se na poziv prijavilo blizu 1.100 stambenih zajednica. Ni jedna prijava nije odbačena zbog formalnih nepravilnosti, već isključivo iz tehničkih razloga. Dodala je da je rok za podnošenje prigovora bio otvoren do prošlog četvrtka.
Bojan Bogdanović iz EBRD se zahvalio profesionalnim upravnicima što su prepoznali značaj ovog Projekta i pomogli svojim zgradama da se uključe. Pojasnio je da je to prvi Projekat ovog tipa koji radi neka međunarodna organizacija u ovom dijelu Evrope i da se zahvaljujući tome on prezentuje u Grčkoj, Rumuniji, Uzbekistanu, Moldaviji pa čak i u Mongoliji. Kako je istakao, napravljen je koncept koji može dobro da funkcioniše.
Upravnik – veza stanara sa nosiocima Projekta
-Upravnik je veza između Projekta i pojedinačnih stanara. Ali, to ne znači da će upravnik imati veće izazove i probleme. Projekat je osmišljen tako da sve najkomplikovanije elemente procesa sprovodu ministarstvo, lokalne samouprave, toplane, uz projektante i konsultanate koji će biti angažovani uz podršku EBRD-a. Međutim, i dalje je uloga profesionalinh upravnika ključna. Potrebno je da se uradi elaborat o energetskoj efikasnosti. To su projekti koji izuskuju ogroman trud. U ovom slučaju, kod ovog Projekta, vi ne morate da skupljate novac i tražite ko će da uradi elaborat. To je naša obaveza. Posle toga, slijedi izrada projektne dokumentacije, izbor izvođača radova i zatvaranje finansijske konsturkcije – objasnio je Bogdanović.
EBRD obezbeđuje projektante i konsultante
Prije nekoliko dana je raspisan tender za projektante i očekuje se da bi od septembra oni mogli da budu izabrani. Tada bi trebalo da počnu inicijalne pripreme sa Ministarstvom i Gradom Beogradom. Pripremiće se planovi za oko 600 zgrada. Realno je da u oktobru timovi počnu obilazak.
Oznaka ESCO znači da stanari zgrada ne moraju da angažuju izvođača Projekta, da izrađuju elaborate, pripremaju dokumentaciju niti da podnose zahtjeve za građevinske dozvole. To se radi uz saglasnost stanara u svakom pojedinčnom koraku. Bogdanović je istakao da će se raditi energetski pregledi i da će svaka zgrada dobiti tačan račun – koliko energetska sanacija košta.
Projekat, takođe, obuhvata sprovođenje radova, određivanje nadzora, pribavljanje energetskog pasoša i na kraju očitavanje delitelja. Sve to će se raditi dvije godine o trošku Projekta. Bogdanović naglašava da je ovo povoljno za stanare, zbog toga što će dobiti grantove, dok će njihove nekretnine povećati svoju vrednost.
Stanari će platiti samo 50% vrijdenosti investicije
Ono što je posebno istaknuto na skupu je da je 50 odsto vrijednosti investicije grant za krajnje korisnike.
-Predviđeno je da se dostavi plan opreme. Najverovatnije će se kroz račun za Infostan naplaćivati nova stavka, s tim što će taj trošak biti podijeljen na period od 10 godina. Recimo, ako je u pitanju 60 evra po kvadratnom metru, vi ćete tih 30 evra otplaćivati tokom 10 godina. Plan otplate će napraviti eksperti za finansije – naveo je Bogdanović.
Cilj sanacije – prelazak na naplatu daljinskog grijjanja po potrošnji
Odgovarajući na pitanje o cilju Projekta, panelisti su rekli da je cilj prelazak na naplatu daljinskog grijjanja po potrošnji. Kako su istakli, za to je neophodna energetska sanacija zgrada.
-Stanari su ti koji će imate najveće benefite. Ciljali smo zgrade koje imaju veću specifičnu potrošnju. Cijena grijjanja je 120 dinara po kvadratu, a prosječna potrošnja je oko 130 kWh. Veliki broj zgrada troši više od toga, ali plaća manje. Trebalo je možda još ranije obavijestiti građane da plaćaju manje nego što troše. Kada bi se primijenile zakonske odredbe o naplati po potrošnji, imali biste situaciju da neko ko je plaćao 60.000 dinara godišnje, a trošio 100.000 dinara, mora da plati mnogo više. Zbog toga smo odlučili da pomognemo onima koji imaju veliku potrošnju. Ideja je da im se olakša prelazak na naplatu po potrošnji, što je zakonska obaveza” – rekao je Bogdanović.
Uskoro javni poziv za zamenu stolarije
Učesnici panela su preporučili stanarima koji nameravaju da zamijene prozore da to učine prije postavljanja izolacije i sređivanja fasade. Istakli su da se u narednih mjesec dana očekuje da opštine objave javne pozive za zamene stolarije.
U planu još projekata za energetsku sanaciju zgrada
Dušan Rakić, sekretar za energetiku grada Beograda, navodi da se Beograd zbog veličine razlikuje od ostalih gradova koji sprovode ovaj Program.
-Bio je izazov kako da se iskomunicira sa svim zgradama. U tom procesu je srećna okolnost da postoji Udruženje profesionalnih upravnika – istakao je Rakić.
Naveo je da je formirana preliminarna lista. Više od četiri miliona kvadrata nije zadovoljio osnovne kriterijume, ali će, kako je rekao, u narednim fazama Projekta i drugi moći da uđu na rang listu.
Analiza je pokazala da je veliki broj prijava odbijen zbog četiri razloga:
- ne postoje tehničke mogućnosti,
- riječ je o kulturnim dobrima,
- neriješeni imovinsko-pravni odnosi,
- u puno zgrada upravnici nisu sakupili sve potpise.
Dijalog
Profesionalni upravnici čije zgrade nisu prošle u preliminarni krug iznijeli su primedbe. Posebno je istaknuto da nisu uspjeli da dobiju povratne informacije. Rakić je odgovorio da je Beograd tri puta slao obavještenja, kako je koja faza prolazila, na sve mejl adrese koje su dostavljane u okviru prijave.
Gradski sekretar za energetiku pozvao je sve upravnike da se jave u Sekretarijat ako imaju dodatne primedbe i pitanja.
Tokom disksusije čula su se i pozitivna iskustva sa energetskom sanacijom zgrada. Jedan profesionalni upravnik je predstavio primjer svoje zgrade, u kojoj je sprovedena energetska sanacija i gdje su napravljene velike uštede u potrošnji toplotne energije. Posle sanacije toplana je postavila novu podstanicu i uvedeno je plaćanje po potrošnji. Primjera radi, mjesečni račun za april za stan od 100 kvadrata iznosio je 2.000 dinara, plus trošak instalisane snage.
Izvor: energija balkana
Izvor naslovne fotografije: