Bečki operater javnog prevoza, Wiener Linien, je 27. marta predstavio novi vodonični autobus proizvođača Hyundai, koji će biti korišćen u dugoročnom probnom radu. To je prvi i za sada jedini niskopodni vodonični autobus sa tehnologijom visokog prtiska – 700 bara i gorivnom ćelijom snage 90 kW, koja pokreće električni motor snage 180 kW.
Kako navodi Urban Transport Magazine, standardni autobus dužine 12,3 metra, južnokorejskog proizvođača Hyundai, razvijen je u bliskoj saradnji sa slovenačkim proizvođačem autobusa TAM i ekskluzivno je na raspolaganju kompaniji Wiener Linien kao testno vozilo u naredne tri godine.
Tehnologija vodonika pod pritiskom od 700 bara kod ovog autobusa trenutno je jedinstvena u Evropi; svi ostali proizvođači autobusa oslanjaju se na vodonične pogone od 350 bara. Sistem punjenja na 700 bara omogućava skladištenje više vodonika pod većim pritiskom, što omogućava veću autonomiju, čak veću i od one koju imaju dizel autobusi. Autobus se puni na stanici za vodonik u autobuskoj garaži Leopoldau, koju koristi Wiener Linien, a koja podržava i 350 i 700 bar.
Novi testni autobus predstavlja važan dio strategije Wiener Linien-a za sticanje dodatnog iskustva u prelasku na vodoničnu tehnologiju i ulazak u budućnost urbanog saobraćaja.
Od sredine 2025. godine, novi baterijsko-vodonični minibusevi biće uvedeni i na nekim linijama u centru Beča. Nakon tendera na nivou EU, Wiener Linien investira u deset novih minibuseva italijanskog proizvođača Rampini. Ovi minibusevi koriste i vodonik i električnu energiju, i prvi su takve vrste u ovom segmentu. Zamijeniće postojeće električne autobuse, koji su dosegli kraj svog radnog vijeka.
I test vozila i novi vodonični autobusi omogućiće kompaniji Wiener Linien važne uvide u savremene tehnologije pogona na različitim autobuskim linijama, kako bi u budućnosti pronašli najbolje rješenje za Beč.
Iako su austrijski mediji ovu vijest prenijeli kao „svjetsku premijeru“, autobusi na vodonični pogon već se godinama koriste i testiraju širom Evrope i svijeta. Prvi pilot-projekti u Evropi pokrenuti su još početkom 2000-ih, a gradovi poput Hamburga, Londona, Amsterdama i Kelna već duže vrijeme imaju u upotrebi autobuse na vodonik. Posebno je aktivna Francuska, gdje su H2 autobusi integrisani u javni prevoz u više gradova. U Južnoj Koreji i Japanu, Hyundai i Toyota razvijaju i komercijalno koriste vodonične autobuse već godinama, a u SAD-u je nekoliko gradova u Kaliforniji još ranije započelo sa eksploatacijom ove tehnologije u javnom prevozu.
Međutim, ono što novi autobus Hyundai-a u Beču čini posebnim jeste primjena 700-bar tehnologije punjenja u niskopodnom gradskom autobusu, što do sada nije viđeno u ovom formatu. Većina dosadašnjih H2 autobusa koristi 350-bar sisteme, koji nude manju autonomiju. U tom smislu, ovaj model predstavlja važan tehnološki iskorak i pionirski korak u testiranju naprednijih sistema u stvarnim urbanim uslovima. Testni autobus će se koristiti naizmenično na svim autobuskim linijama u Beču, a vožnja autobusom je besplatna.
Tehničke karakteristike Hyundai testnog autobusa:
- Dužina: 12.270 mm
- Širina: 2.550 mm
- Visina: 3.450 mm
- Zapremina rezervoara: 35,15 kg
- 100% niskopodni
- Pritisak: 700 bara
- Hyundai goriva ćelija: 90 kW
- Pogon: centralni motor snage 180 kW (245 KS)
- Kapacitet putnika: 79 (27 sjedećih, 52 stojeća mjesta, 1 mjesto za invalidska kolica)
- Savremeni sistemi asistencije vozaču
- Troje dvokrilnih spoljnih vrata
Cover foto: © Wiener Linien / Simon Wöhrer