Amabalažni otpad sa gradske deponije recikliraće se u pogonima u Sofiji

Gradska Deponija potpisala je sa kompanijom Unitrade ECO ugovor o saradnji, čime je omogućeno da otpadno staklo iz Podgorice više ne završava na sanitarnim kadama, već se izvozi u Bugarsku.

Kako je saopšteno, u Sofiji će se obavljati reciklaža kompletne količine staklenog otpada, čime se značajno doprinosi zaštiti životne sredine i unapređenju sistema upravljanja otpadom.

Direktor Deponije, Aleksandar Božović, istakao je da je ovo rezultat višemjesečnog rada na pronalasku pouzdanog partnera, pripremi potrebnih količina i obezbjeđivanju svih neophodnih dozvola za izvoz i transport.

-Time smo ne samo riješili višegodišnji problem već i obezbijedili novi izvor prihoda za preduzeće, kao i povećan stepen izvoza ambalažnog materijala – izjavio je Božović.

Za 2025. godinu planiran je izvoz između 1.000 i 1.500 tona otpadnog stakla, uključujući staklenu ambalažu, autostakla, prozorska i vratna stakla i slične materijale. Pored stakla, ugovorena je i saradnja na otkupu plastičnih kesa, folija i drugih ambalažnih materijala, koji su do sada predstavljali izazov u procesu upravljanja otpadom.

-Od sada, najveći višegodišnji problem Deponije – staklo i kese – imaju svoje tržište i svoju vrijednost. Ugovor je potpisan u Podgorici a u Bugarskoj smo obišli reciklažne pogone i finalizovali dogovore oko pravilnog odvajanja i pripreme materijala kako bismo bili što uspješniji u ovom procesu – dodao je Božović.

Kako su zaključili, ovaj korak predstavlja značajan iskorak ka održivijem i ekološki odgovornijem upravljanju otpadom, uz istovremeno generisanje dodatnih prihoda za Deponiju.

Prir. M.V.

ecoportal.me

Ecoportal je prvi crnogorski internet portal koji obrađuje novosti iz oblasti energetske tranzicijie, kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Najstariji
Najnoviji
Inline Feedbacks
Podgledajte sve komentare

Čitajte još

ECO POLIS

Beč postaje grad bez otpada

ECO POLIS

Sainsbury’s pretvara otpad od hrane u biogorivo

ECO POLIS

Razgovarajući sa djecom pomažemo u mijenjanju svijesti o značaju životne sredine