Aerodromi Crne Gore organizovali su početkom nedelje obuku za zaposlene i partnere o tehnikama energetske efikasnosti i upravljanja ugljeničnim otiskom u okviru Solarnog projekta „Održivo smanjenje nivoa ugljeničnog otiska u programu AiRports“.
„Narednih godina individualnog rada na rješavanju njihovog lokalnog uticaja na životnu sredinu Region Pulja – Odeljenje za mobilnost, Aerodromi Pulje, Aerodromi Crne Gore, Uprava za civilno vazduhoplovstvo Albanije, Regionalna razvojna agencija regije Molize – Sviluppo Italia Molise S.p.A. sada pozivaju na zajednički rad i razmjenu najboljih praksi za dalji napredak u upravljanju, smanjenju i na kraju neutralisanju njihovog ugljičnog otiska“, rekao je Miloš Janković, koordinator SOLAR projekta za Aerodrome Crne Gore.
Prema njegovim rečima, ključni rezultat projekta je definisanje zajedničkih alata za održivo upravljanje emisijama na aerodromima. S tim u vezi, Aerodromi Crne Gore organizovali su obuku za svoje zaposlene, partnere, ali i za predstavnike zainteresovanih, kao što su operativne i uslužne kompanije, kao što su avio-kompanije, ugostiteljske kompanije, kao i za putnike.
“Sve ima ugljenični otisak, svaka ljudska aktivnost, a njena količina je mjera našeg uticaja na životnu sredinu i klimatske promjene”, rekao je Božidar Pavlović, predstavnik EcoEnergy Consulting.
On je dodao da je važno da sve velike kompanije donesu odluku na koji način žele da unaprijede svoje poslovanje i utvrde jasne ciljeve i definišu plan za postizanje postavljenih ciljeva u pogledu postizanja energetske efikasnosti.
“Zbog toga je ekološka svijest važna – to je trend koji diktira ne moda, već neophodnost. Brzina prihvatanja značaja održivosti, reciklaže i detoksikacije na planetarnom nivou imaće značajan uticaj na budućnost planete”, zaključio je Pavlović.
Na radionici su predstavljeni radni materijali i analize urađene za potrebe projekta koje govore o količini i uticaju štetnih gasova na životnu sredinu, a predstavljene su i smjernice koje imaju za cilj smanjenje štetnih efekata.
Prir. N.B.